سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نمایش نفس بزرگترین رودخانه شرق - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

نمایش نفس بزرگترین رودخانه شرق

Loading the player...

به نام خدا

*نَفَسِ بزرگ‌ترین رودخانه شرق*

درباره اهمیت حفظ محیط زیست خیلی شنیده‌ایم و بسیار خوانده‌ایم ولی هنوز در این راستا که همکاری و همراهی همه اقشار را می‌طلبد؛ کارهای شایسته و بایسته زیادی باید صورت پذیرد. حفظ سلامت و پاکیزگی آب رودخانه‌ها در این میان سهم بسزایی دارد. این امر مهم با توجه و عنایات  کشاورزان، کارخانه داران، شهروندان، مسئولان و ... انجام پذیر است.

در نمایشی که تقدیم می‌شود؛ به مسئله مهم رودخانه‌ی کَشَف رود که بزرگ‌ترین رودخانه شرق ایران و در استان خراسان رضوی و بومی است؛ پرداخته شده است.

در ابتدا باید دانست که این رودخانه ی عظیم که حدود 290 کیلومتر است در گذشته  راه بازرگانی مرو، هندوستان وچین را به بین النهرین متصل می‌ساخته است و نقش جاده ابریشم را داشته و بسترساز شهر توس در خراسان بوده است.

رود کَشَف رود نیز، زهکش اصلی دشت مشهد بوده است و آب مورد نیاز روستاها و پرورش ماهی را به عهده داشته است. اما امروزه و سال‌ها است که آلودگی گریبان‌گیر این رود عظیم و موجب مرگ تدریجی آن شده است.

به دلیل آلودگی و ورودِ انواع فاضلاب‌های صنعتی، کاشت هر گونه سبزی‌جات و صیفی‌جات در حریم این رودخانه ممنوع اعلام شده است. ولی علی رغم نظارت‌ها، عده‌ای افراد سودجو اقدام به کشت انواع و اقسام محصولات می‌کنند و سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازند.

با توجه به مطالب گفته شده و تحقیقات به عمل آمده *صدای خراسان رضوی* نمایش *نَفَسِ بزرگ‌ترین رودخانه شرق*  را تهیه کرده است که تقدیم حضور شنوندگان عزیز می‌شود.

خلاصه نمایش:           

پورهمتی مشاور پزشکی کارخانه چرم سازی معتمدی، به خاطر دفع ضایعات و فاضلاب‌هایِ حاصل از کارخانه که به رودخانه‌ی کَشَف رود می‌ریزد؛ هشدار می‌دهد. معتمدی توجهی نمی‌کند و مواد زائد و ضایعات ناشی از کارخانه‌اش را توسط تانکرها مرتب به رودخانه منتقل می‌کند. به خاطر این بی‌توجهی پورهمتی تصمیم به عدم همکاری با وی می‌گیرد.

از طرفی قاسم که ساکن روستای همت آباد (یکی از روستاهای اطراف کَشَف رود) است، نمی‌تواند سبزیجات حاصل از کشتِ خود  را به فروش برساند. عدم داشتن مشتری برای او، به خاطر سبزی‌هایی است که او در اطراف مناطق این رودخانه کشت کرده است و این سبزی‌ها آلوده به سموم حاصل از دفع ضایعات کارخانه ها و قالی‌شوئی‌های منطقه می‌باشد. قاسم که چاره‌ای نمی‌بیند؛ علی رغم مخالفت جعفر (برادر زنش) تصمیم می‌گیرد که وانت حامل فروش سبزی‌ها را از طریق بساط کردن در راه نیشابور در کنار جاده به اسم سبزی نیشابور به فروش برساند.

از آن طرف که نزدیک عروسی یکی از دختران معتمدی است، در جاده نیشابور از مسیر رانندگی خود منحرف می‌رود و با بساط قاسم  که مشغول فروختن سبزی در کنار جاده است؛ برخورد و تصادف می‌کند. با حضور پلیس راه، معتمدی برای جبران خسارت وارده به قاسم، علاوه بر دادن خسارتی که به وانت زده، مجبور می‌شود همه سبزی‌های قاسم را خریداری کند.

معتمدی سبزی‌ها را در شب عروسی دخترش، بر سر سفره شام قرار می‌دهد و مهمان‌ها پس از صرف شام همگی به خاطر مصرف سبزیجات دچار مسمومیت غذایی می‌شوند.

طبق بررسی‌های مرکز بهداشت درمانی، متوجه می‌شوند علت مسمومیت مدعوین، همان سبزی‌هایی است که قاسم به اسم سبزی تازه نیشابور می‌فروخته است اما در اصل آن سبزی‌ها مربوط به کشت رودخانه‌ی  کشف رود بوده است. و این در حالی است  که تعداد زیادی از کارخانه‌ها و کارگاه‌های قالی‌شویی  آن منطقه، به ویژه کارخانه چرم‌سازی معتمدی، به خاطر ورود فاضلاب های غیرمجاز  به بستر رودخانه کَشَف رود پلمب وتعطیل می شوند.

و در پایان این نوید شادی بخش که ... .

تاریخ تولید: 1396

نویسنده: آزاده آریان فر

بازیگران به ترتیب ایفا نقش:شقایق کریمی/ عباس طاهری/ مینا فرازامندی/ احمد مینایی/ حامد حبیبی/ کریم جشنی

• کارگردان: رضا صابری

• صدابردار: امیر دادور

• افکتور: جواد احمدی

• گوینده: امیرحسین کشوری

• تهیه کننده: عباس طاهری