سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

نشست خبری نخستین جشنواره ملی تولیدات رادیویی زیارت به میزبانی مشهد - نمایشگر محتوای خبر

 

 

نشست خبری نخستین جشنواره ملی تولیدات رادیویی زیارت به میزبانی مشهد

نخستین جشنواره ملی تولیدات رادیویی زیارت به میزبانی مشهد
 
به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان رضوی، در ابتدای نشست خبری این جشنواره، محسن نصر پور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی و رئیس نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت با ارائه گزارشی از دستاوردهای رادیو زیارت گفت: این رادیو از تیرماه 97 تا کنون بیش از شش هزار ساعت کار تولیدی و 700 ساعت، برنامه خبری تخصصی ارائه داده و مهم ترین ویژگی آن کنداکتور چالاک، برنامه های کوتاه تاثیرگذار و متنوع و برون سپاری تولیدات است. محسن نصرپور با اشاره به این که رادیو زیارت به لحاظ تجهیزات، به مراتب شرایط بهتری از رادیو صدای خراسان دارد، ادامه داد: 95 درصد مردم ایران می توانند از طریق دستگاه های دیجیتال ستاپ باکس شنونده رادیو زیارت باشند و امکان استفاده از رادیو برای 25 درصد مردم از طریق موج FM فراهم شده است. 
وی انعکاس برنامه های آستان قدس، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) را جزو اولویت های برنامه سازی در رادیو زیارت برشمرد و گفت: انعکاس برنامه ها و حال و هوای حرم امام هشتم(ع)، حرم حضرت معصومه(س)، حرم حضرت شاهچراغ و مسجد جمکران از تلاش های هر روزه رادیو زیارت است. نصرپور همچنین ارائه تولیدات موفق مربوط به بقاع متبرکه امامزادگان سراسر کشور با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، تولیدات سازمان حج و زیارت، ارائه خدمات به بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و توجه به مقوله سوغات زائر را از موضوعات برنامه های رادیو زیارت برشمرد.
مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی همچنین با اشاره به حضور سالانه 30 میلیون زائر در مشهد، گفت: این موضوع و خدمات انبوه و برنامه ریزی شهرداری برای ارائه خدمات به زائران، باعث شده همواره فعالیت های شهرداری مشهد، مورد توجه رادیو زیارت باشد و موضوعاتی مانند طرح مبدا تا مبدا، حساسیت بیشتر رادیو زیارت روی فعالیت های شهرداری مشهد را رقم بزند.
محسن نصر پور مدیر کل و رئیس نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت با اشاره به نقش دکتر علی دارابی معاونت امور استان ها در راه اندازی رادیو زیارت، تأکید کرد نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت با حمایت های دکتر علی عسگری رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و راهنمایی های دکتر علی دارابی و همکاری مدیر کل صدای استان ها در حال پیگیری است. وی گفت این جشنواره با اهدافی مانند گسترش فرهنگ زیارت، برجسته سازی جایگاه اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) و شناسایی استعدادهای جدید در استان و کشور در موضوع زیارت برگزار می شود.
نصرپور در پاسخ به سوالی درباره میزان بودجه رادیو زیارت نیز اظهار کرد: قرار بود که منابع مالی و محتوایی رادیو زیارت توسط نهادهای مشارکت کننده در راه اندازی رادیو زیارت شامل آستان قدس رضوی، شورای اسلامی و شهرداری مشهد، استانداری و صدا و سیمای کشور تامین شود، اما تاکنون کمک مالی از سوی این نهادها صورت نگرفته و در حال حاضر صدا و سیمای استان و رسانه ملی در حال تامین بودجه رادیو زیارت هستند. وی افزود: بودجه ماهانه رادیو زیارت هم اکنون، 70 میلیون تومان است که با این بودجه باید یک رادیوی 24 ساعته با 50 نفر نیرو اداره شود، بنابراین ما به شدت کمبود اعتبار داریم و منتظر هستیم که خود استان این اعتبار را تامین کند. وی با اشاره به پیگیری ها در این خصوص گفت : در جلسه ستاد عالی جشنواره رادیو زیارت مسئولان استان از جمله آقای استاندار و شهردار محترم مشهد قول دادند که کمک کنند و امیدوار هستیم که با کمک آن ها هم رادیو زیارت و هم این جشنواره به نحو احسنت برگزار شود. 
مدیر رادیو سراسری زیارت و دبیر جشنواره تولیدات رادیویی زیارت نیز در این نشست جزئیاتی درباره جشنواره پیش رو مطرح و اظهار کرد: علاقه مندان تا 30 دی برای ارسال آثار خود فرصت دارند و اختتامیه آن در نیمه اسفند برگزار می شود. این جشنواره شامل بخش های «برنامه‌های ساده و ترکیبی»، «نمایش»، «خبر»، «موسیقی و نغمات»، «پژوهش ونویسندگی» و «فضای مجازی» است و شرکت کنندگان مجاز به ارسال سه اثر در هر یک از هفت بخش جشنواره هستند. ضمن آن که در خصوص زمان تولید این آثار محدودیتی وجود ندارد، فقط بخش موسیقی تولیدی محدود به بازه زمانی یک فروردین 97 تا به امروز است. هادی افشار صفوی با اشاره به این که تلاش می کنیم بیشتر آثار مربوط به حوزه مردمی باشد افزود: تاکنون 700 اثر دریافت شده که رتبه اول مربوط به بخش فضای مجازی و رتبه دوم مربوط به موسیقی و نغمات است. 
شایان ذکر است جزئیات بیشتر و نحوه ارسال آثار به نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت در سایت www.ziarat.seda.ir  قابل مشاهده است.