سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

گشایش نمایشگاه "تاریخ پزشکی" در آستان قدس رضوی - نمایشگر محتوای خبر

 

 

جدیدترین اخبار

« بازگشت

گشایش نمایشگاه "تاریخ پزشکی" در آستان قدس رضوی

گشایش نمایشگاه "تاریخ پزشکی" در آستان قدس رضوی


نمایشگاه "تاریخ پزشکی" در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی ،در این نمایشگاه علمی تاریخی با عنوان "تاریخ پزشکی آستان قدس رضوی"گشایش نمایشگاه مجموعه‌ای منتخب شامل کتاب خطی، سند و عکس تاریخی با محوریت موضوعی دارالشفاء امام رضا علیه السّلام، طب سنتی و ابوعلی‌سینا در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

از مهم‌ترین نسخه‌های خطی این نمایشگاه در قالب ماکت‌هایی با موضوع طب می‌توان به نسخه "قانون"، تألیف شیخ ابوعلی‌بن سینا، "شفاء الاسقام"، اثر عبدالرزاق طبیب کرمانی و "تقویم‌الصحه بالاسباب‌الستّه"، تألیف ابن بطلان بغدادی، در قرن ششم قمری اشاره کرد.

عناوین"گزارش تهیه دارو برای بیماران و نیز دیگر هزینه‌های مربوط به کارکنان دارالشفاء امام رضا علیه السّلام در ماه ربیع‌الاول 1299 قمری، کتابچه جمع و خرج حاجی ملا محمدعلی و میرزا آقاجان، تحویل‌داران آستان قدس در سال 1306 قمری و اولین آیین‌نامه دارالشفای آستان قدس رضوی مدون شده دکتر امیر اعلم در سال 1337 قمری، منتخبی از سندهای این نمایشگاه به‌ شمار می‌رود.

نمای داخلی یک دواخانه "داروخانه" در دوره پهلوی اول و "پرورشگاه دارالشفاء قدیم آستان قدس رضوی" در عکس‌های نمایشگاه تاریخ پزشکی آستان قدس رضوی به چشم می‌خورد.

این نمایشگاه تا ششم شهریور امسال در ساعات 7 و15 دقیقه تا 19 در طبقه همکف کتابخانه مرکزی این آستان مقدس رضوی، پذیرای بازدیدکنندگان  است.

این نمایشگاه با هدف گرامی‌داشت زادروز ابوعلی‌سینا؛ حکیم و دانشمند نام‌دار ایرانی و نکوداشت روز پزشک برپا شده است.