مناسبت های تقویمی بهمن ماه 1394

مناسبت های تقویمی بهمن ماه 1394 به شرح ذیل می باشد:

♦♦♦ وفات حضرت معصومه سلام الله علیها:

 پنج شنبه اول بهمن ماه 1394 برابر با 10 ربیع الثانی 1437: در چنین روزی وفات حضرت فاطمه معصومه (س) در سال 201 هجری قمری واقع شد. آن حضرت 17 روز پس از ورود به شهر قم، با دلي شكسته و غصه دار از داغ پدر و فراق برادر، رحلت فرمودند. در عزاي آن حضرت شهر قم را يكپارچه غم و ماتم فرا گرفت. بدن مطهر آن حضرت را غسل داده كفن كردند، و به طرف باغ موسي بن خزرج مكان فعلي حرم مطهر آوردند. دو سوار نقتبدار از بيرون شهر آمدند و بر بدن آن حضرت نماز خواندند. آنگاه داخل سرداب شده بدن مطهر را دفن كردند و رفتند، و كسي آنان را نشناخت. موسي بن خزرج آن باغ را وقف حضرت معصومه عليه السلام نمود، و از بوريا و حصير سقفي بر روي قبر مطهر آن حضرت قرار داد. اين بنا بود تا آنكه زينب دختر امام جواد عليه السلام بر روي قبر شريف قبه‌اي بنا نهاد. سپس جماعتي از دختران ائمه عليهم السلام در آن مكان دفن شدند. هنگامي كه ام محمد دختر موسي بن محمد بن علي الرضا عليه السلام فوت كرد، در كنار آن حضرت دفن شد. بعد از آن ميمونه خواهر ام محمد از دنيا رفت، و آن بزرگوار هم در جنب ام محمد دفن شد. روي اين دو قبر يك گنبد ديگر بنا كردندبه گونه‌اي كه دو گنبد چسبيده به هم بر روي قبر حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها و ام محمد و ميمونه بوده است. به جز دختران معصومين عليهم السلام، دو كنيز هم دفن شده‌اند كه در هنگام مرمت كف حرم مطهر در زمان ناصرالدين شاه، روزنه‌اي به سردابي پيدا مي‌شود و چند زن صالحه، وارد سرداب مي‌شوند. پيكر پاك ميمونه و دو تن از كنيزان را پس از هزار سال‌تر و تازه مشاهده مي‌كنند. اين سرداب جنب سرداب حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام قرار دارد. (بحار الانوار: ج 60، ص 220 219. اجساد جاويدان: ص 105) 

**************************************************************

♦♦♦ سالروز حماسه مردم آمل:

 سه شنبه 6 بهمن ماه 1394: در این روز در سال 1360 هجری شمسی عده ای از منافقان کور دل با عنوان اتحادیه کمونیستهای ایران که از دو سال قبل در جنگلهای اطراف آمل پایگاه ایجاد کرده بودند به قصد تصرف شهر امل و جاده هراز به شهر آمل حمله کردند و در حدود 40 نفر در اثر این حملات به شهادت رسیدند. اما با فداکاری مردم و دهقان و کشاورزان روستاهای اطراف در کمتر از 10 ساعت چشم این فتنه ر کور کردند و شهر از لوث منافقان پاک شد و با دادن 34 کشته و سی اسیر ذلیلانه فرار کردند و خاطره ای ماندگار از رشادتهای مردم این منطقه به جا ماند. 

 

**************************************************************

♦♦♦ باز گشت حضرت امام خمینی رحمت الله علیه به ایران _ آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی

 دوشنبه 12 بهمن ماه 1394

در این روز در سال 1357 هجری شمسی رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی رحمت الله علیه پس از 15 سال تبعید به ایران بازگشت. امام خميني (ره) که شرط ورود خود را به کشور، خروج شاه، اعلام کرده بودند، با فرار شاه در 26 دي 1357، تصميم به بازگشت گرفتند. قرار بود اين رجعت تاريخي در روز پنجشنبه پنجم بهمن 1357 انجام گيرد اما بختيار، با بستن فرودگاه ها مانع از انجام اين امر شد. با انتشار خبر بسته شدن فرودگاهها، مردم خشمگين به خيابان ها ريخته و با تحصن و شعارهاي کوبنده، دولت بختيار را تحت فشار شديدي قرار دادند. در نهایت در روز 12 بهمن استقبال با شکوه تاریخی رقم خورد و هواپیمیای ایر باس حامل امام و رهبر انقلاب حوالی ساعت 9 به زمین نشست. امروز روز اول دهه فجر انقلاب اسلامی است.

**************************************************************

 

♦♦♦ روز فناوری فضایی

 چهار شنبه 14 بهمن ماه 1394: در این روز در سال 1387 ایران با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید به جمع کشورهای دارای این فناوری پیوست و هر سال در این روز با رونمایی از دستاوردهای جدید، خاطره این روز بازخوانی می شود. 

**************************************************************

 

♦♦♦ روز نیروی هوایی

 

پنج شنبه اول بهمن ماه 1394

در این روز در سال 1357 هجری شمسی، همافران نیروی هوایی ارتش که جمعی از نظامیان متعهد نیروی هوایی بودند به دیدار امام در مدرسه رفاه تهران رفتند و همبستگی خود را با ایشان و قیام ملت اعلام کردند. از آن روز به بعد این روز با شکوه به نام نیروی هوایی نامدگذاری شد.

**************************************************************

 

♦♦♦ پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط نظام شاهنشاهی (تعطیل)

 پنج شنبه 22 بهمن ماه 1394: در این روز در سال 1357، هجری شمسی نظام پوسیده ستمشاهی فرو ریخت و ریشه های فاسد دودمان سیاه پهلوی از این کشور اسلامی کنده شد. مبارزه پانزده ساله ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) به ثمر رسید و با سرنگونی نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پیروز گردید. 

**************************************************************

 

♦♦♦ ولادت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار

 یکشنبه 25 بهمن ماه 1394 برابر با 5 جمادی الاول 1437: در این روز در سال 5 هجری قمری ولادت اسوه صبر و استقامت، بانوی قهرمان کربلا و پرچمدار نهضت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام حضرت زینب کبری سلام الله علیها واقع شد. این روز را روز پرستار نامیده اند و علت آن است كه حضرت زینب پرستاری امام زمانش ، حضرت سجاد علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را بر عهده داشت ، و ضمن انجام رسالت مهم و تبلیغ نهضت حسینی ، از پرستاری بیمار كربلا ، با تحمل آن همه سختیها و ناملایمات غافل نبود . 

**************************************************************

 

♦♦♦ قیام مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قم

 پنج شنبه 29 بهمن ماه 1394: 

در این روز در سال 1356 هجری شمسی، که مصادف با چهلم شهدای فاجعه قم بود، در بسیاری از شهرهای ایران از جمله تبریز مراسم ختم برگزار شد. اما به دلیل ممانعت نیروهای امنیتی از ورود مردم به مسجد قزللی (میرزا آقا یوسف مجتهد) و کشته شدن یکی از جوانان بازار حرکت مردمی به صورت تظاهرات بر علیه رژیم شاهنشاهی شکل می گیرد و یوم الله دیگری در تاریخ این انقلاب رقم می خورد. در این روز با قیم مردم دفتر حزب رستاخیز، کاخ جوانان، دو سینما، یک هتل و تعدادی از تانک های ارتش به آتش کشیده می شود و شماری از شهروندان تبریزی به شهادت می رسند. حضرت امام خمینی رحمت الله علیه نیز با صدور اعلامیه ای با مردم غیور تبریز اعلام همدردی کردند.

**************************************************************