Skip to Content

اجتماع عظیم عزاداران رضوی در حرم امام رضا(ع) برگزار می‌شود

اجتماع عظیم عزاداران رضوی در حرم امام رضا(ع) برگزار می‌شود

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی گفت: همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع)، اجتماع عظیم عزاداران رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، محمود ممتاز ظهر در نشست خبری دهه آخر ماه صفر که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: برنامه ریزی جهت حفظ امنیت، آرامش و برقراری نظم اماکن متبرکه از اصلی ترین برنامه‌های دهه آخر صفر آستان قدس رضوی است.

ممتاز گفت: حضور بیش از شش هزار هیئت مذهبی پیش بینی شده ‌که برای خدمات رسانی به آنها از آمادگی لازم برخورداریم.

وی افزود: به منظور خدمت رسانی مناسب به خیل عزاداران که توفیق تشرف به حرم مطهر را دارند از ساعت 10 روز پنجشنبه لغایت 7 صبح روز چهارشنبه سوم دی ماه در اماکن متبرکه وضعیت ویژه اعلام شده است.

ممتاز با تاکید بر آمادگی نیروهای خدماتی گفت: تعداد 35 ایستگاه صلواتی از زائران پیاده در مسیرهای جاده سنتو، ملک آباد،فریمان و مشهد با حدود یکصد هزار متر مربع زمین و بیست و پنج هزار متر مربع فضای سر پوشیده، آمادگی پذیرش قریب یکصد هزار نفر از زائران را دارند.

معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی افزود: توزیع حدود 300 هزار وعده پذیرایی، ارائه خدمات اسکان، بهداشت و درمان ، بسته‌های فرهنگی و تامین نیازهای ضروری زائران از دیگر خدمات این ایستگاه‌ها است.

ممتاز از توزیع 18 هزار بن غذای حضرت در بین زائران پیاده خبر داد و گفت: توزیع تصادفی بن غذای حضرت در بین زائران پیاده و همچنین تحویل تعدای غذا متبرک به تمام هیئت‌های عزاداری دارای پرونده در دفتر رسیدگی به هیئت‌های مذهبی اماکن متبرکه از دیگر برنامه‌های ما برای خدمت رسانی به زائران است.

وی با اشاره به مراسم عزاداری در حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: امسال ضمن تشرف هیئت‌های مذهبی سراسر کشور در روز های 28 و30 ماه صفر به حرم مطهر، برنامه ویژه‌ای تحت عنوان اجتماع عظیم عزاداران رضوی را در صحن جامع رضوی با حضور هیئت‌های مذهبی سراسر کشور، زائران و مجاوران شاهد خواهیم بود.

ممتاز با تاکید بر برنامه ریزی‌های انجام شده در رابطه با تشرف زائران به حرم مطهر گفت: برنامه‌های دقیق و جامعی برای ایجاد نظم و آرامش زائران تهیه شده که می‌توان به برنامه ریزی جهت حفظ امنیت و آرامش، ارائه خدمات صندلی چرخدار به افراد سالمند، ارائه خدمات امدادی به زائران در راه مانده، حفظ بهداشت اماکن متبرکه، تنظیف کلی صحن های حرم مطهر، ایجاد پایگاه های فوریت پزشکی، تقویت گیت های بازرسی و تامین کتب ادعیه به میزان کافی اشاره کرد.