Skip to Content

اجرای طرح تأمین جو واحدهای دامداری کاشمر از طریق ضمانت‌نامه‌های بانکی

اجرای طرح تأمین جو واحدهای دامداری کاشمر از طریق ضمانت‌نامه‌های بانکی

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از اجرای طرح تأمین جو مورد نیاز واحدهای دامداری کاشمر از طریق صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی به صورت قرض‌الحسنه خبر داد.

سید ابوالقاسم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشمر اظهار داشت: خشک‌سالی‌های پیاپی در این منطقه سبب کاهش درآمد دامداران شده، به طوری که دامداران کاشمری مجبورند برای تأمین علوفه مورد نیاز دام‌ها اقدام به فروش دام نارس و کشتار دام مولد کنند.

وی با بیان این که برای جلوگیری از روش دام نارس و کشتار دام مولد توسط دامداران با رایزنی‌ها و پیگیری‌های انجام شده بحث تأمین جو مورد نیاز واحدهای دامداری در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: در این راستا شرکت پشتیبانی امور دام خراسان‌ر‌ضوی اقدام به توزیع جو ویژه خشک‌سالی کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به این که جو با قیمت 9 هزار ریال با ارائه ضمانت‌نامه بانکی در اختیار دامداران قرار می‌گیرد و پس از شش ماه مبلغ جو خریداری شده را پرداخت می‌کنند خاطرنشان کرد: در مدت دو ماه اجرای این طرح تاکنون 6 میلیون و 299 هزار کیلوگرم بین واحد دامداری کاشمر توزیع شده است.

وی با بیان این که تاکنون 54 میلیارد ریال نقدینگی به صورت قرض‌الحسنه شش ماهه در اختیار دامداران آسیب دیده خشک‌سالی قرار گرفته است، تصریح کرد: بانک رفاه کاشمر نخستین بانک در سطح شهرستان بود که برای صدور ضمانت‌نامه اعلام آمادگی کرد؛ به طوری که 70 درصد ضمانت‌نامه‌های صادر شده از ناحیه بانک رفاه کاشمر انجام شده است.

موسوی با تقدیر از مدیریت بانک رفاه کاشمر و همکاری بانک‌های ملت، کشاورزی و سینا در راستای صدور ضمانت‌نامه اظهار داشت: اگر چه با توجه به کمبود نقدینگی برای تأمین آذوقه دام‌ها، استقبال دامداران از این طرح خوب بوده، اما متأسفانه به دلیل نبود همکاری برخی بانک‌ها در صدور ضمانت‌نامه سبب ایجاد نارضایتی نیز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با تأکید بر این که در سفر اخیر معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به شهرستان اعلام شده که برای تحویل جو به دامداران هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و به هر میزان که دامداران متقاضی باشند جو در اختیار آنها قرار می‌گیرد، گفت: در بدو آغاز این طرح قیمت هر کیلو جو 11 هزار و 700 ریال بوده که با توجه به استقبال و تأمین جو مورد نیاز واحدهای دامداری در حال حاضر قیمت هر کیلو جو به 9 هزار و 330 ریال کاهش یافته است.