Skip to Content

اجرای واکسیناسیون تب برفکی در فردوس

اجرای واکسیناسیون تب برفکی در فردوس

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس از اجرای سومین مرحله واکسیناسیون تب برفکی در این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: اجرای واکسیناسیون تب برفکی در فردوس

محمد اصغرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فردوس اظهار کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی به شدت واگیردار است که می‌تواند ضرر و زیان زیادی به اقتصاد دامی کشور وارد کند.

وی گفت: در طول سال همزمان با سراسر کشور، سه مرحله واکسیناسیون تب برفکی در واحدهای دامی شهرستان فردوس انجام می‌شود که تاکنون دو مرحله آن اجرا و مرحله سوم نیز از ابتدای دی‌ماه به مدت 20 روز کاری انجام می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس افزود: با توجه به اینکه کانون‌های تب برفکی در خراسان رضوی مشاهده شده است، دامداران باید همکاری لازم در ارتباط با تزریق واکسن تب برفکی در دام‌های سنگین را داشته باشند و در طول مدت اجرای واکسیناسیون از حمل و نقل دام زنده خودداری کنند.

اصغرزاده تصریح کرد: در طول مدت واکسیناسیون، هرگونه حمل و نقل دام باید با مجوز بهداشتی قرنطینه‌ای دامپزشکی انجام شود، چراکه دام آلوده، ماشین‌آلات حمل کود، خوراک و کنسانتره می‌تواند به صورت مکانیکی سبب ایجاد بیماری در منطقه شود.

وی یادآور شد: تزریق واکسن تب برفکی و رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه‌ای در جلوگیری از ورود بیماری به استان و شهرستان بسیار موثر است.

عدم مشاهده بیماری تب برفکی در فردوس 

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس گفت: دامداران شهرستان باید بلافاصله پس از مشاهده علائم تب برفکی از قبیل آبریزش دهان، زخم دهان، دست و پا و پستان و همچنین لنگش و افت شدید شیر همراه با تب، مراتب را با شماره تلفن 32728406 به شبکه دامپزشکی این شهرستان اطلاع دهند.

اصغرزاده افزود: در مجتمع دامداری اسلامیه حدود یک‌هزار و 500 رأس گاو اصیل با میانگین تولید روزانه 15 تن شیر وجود دارد که این مجتمع یکی از بزرگ‌ترین واحدهای دامی خراسان جنوبی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته با انجام تست‌های آزمایشگاهی، هیچ‌گونه بیماری تب مالت، سل و تب برفکی در واحدهای دامی شهرستان فردوس مشاهده نشده و تاکنون نیز هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر مشاهده بیماری تب برفکی در دام‌های بزرگ و سنگین این شهرستان ارائه نشده است.

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس همچنین از اجرای واکسیناسیون تب برفکی گوسفندی از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری هم‌زمان با دیگر شهرستان‌های خراسان جنوبی در این شهرستان خبر داد.