Skip to Content

اجرای پروژه فاضلاب در کاشمر آغاز شد

اجرای پروژه فاضلاب در کاشمر آغاز شد

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر از آغاز عملیات اجرایی پروژه فاضلاب این شهر خبر داد.

 

'علی اصغر پاکروان' روز یکشنبه در نشست کمیته راهبری پروژه فاضلاب کاشمر با حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: طرح فاضلاب کاشمر نخستین طرح فاضلاب در کشور است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ظرف سه تا پنج سال اجرا می شود.

وی افزود: قرارداد ایجاد تاسیسات فاضلاب شهری کاشمر به روش بیع متقابل با سرمایه گذاری بخش خصوصی پارسال با حضور استاندار خراسان رضوی به امضا رسید.

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر گفت: بر اساس برآورد انجام شده در ابتدای سال 91 اعتبار مورد نیاز برای اجرا و تکمیل این پروژه یک میلیارد و 80 میلیون ریال بوده اما با توجه به شرایط فعلی اجرای آن بیش از برآورد اولیه هزینه دربر دارد.

وی افزود: با توجه به کم آبی منطقه اجرای طرح فاضلاب یکی از ضروریتهای مهم در کاشمر است که به تبع اجرای آن پساب حاصله در سطح بیش از دو هزار هکتار زمین کشاورزی قابل استفاده خواهد بود.

پاکروان گفت: با توجه به اینکه بیش از 90 درصد آب استحصالی از منابع زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می شود اجرای این طرح می تواند مصرف آب از سفره های زیرزمینی را در بخش کشاورزی به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

وی افزود: با آغاز عملیات اجرایی پروژه از ابتدای مهر ماه تاکنون سه کیلومتر شبکه در مجموعه مرحله سوم مسکن مهر اجرا شده است.

مدیر امور آب و فاضلاب کاشمر اظهار داشت: پساب تصفیه خانه نیز به مدت 40 سال در اختیار سرمایه گذاران طرح قرار دارد.

بخش خصوصی از سال 91 وارد موضوع اجرای شبکه فاضلاب کاشمر و بر

این اساس محل ساخت تصفیه خانه فاضلاب حد فاصل حوزه استحفاظی شهرستانهای خلیل آباد و کاشمر جانمایی شد.

طول خط انتقال این طرح حدود هفت کیلومتر و شبکه توزیع آن 300 کیلومتر است. و دو باب تصفیه خانه طرح فاضلاب کاشمر با ظرفیت 220 لیتر در ثانیه حداکثر ظرف پنج سال اجرا خواهد شد.

مرکز شهرستان 195 هزار نفری کاشمر در فاصله 228 کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.