Skip to Content

احسان قائم‌مقامی: قدرتمند بازگشته‌ام/ برای 40 سالگی‌ برنامه دارم

احسان قائم‌مقامی: قدرتمند بازگشته‌ام/ برای 40 سالگی‌ برنامه دارم

استاد بزرگ شطرنج ایران گفت: با حضوری قدرتمند به شطرنج بازگشته‌ام و خود را برای هشت سال دیگر که به سن 40 سالگی و اوج فعالیت شطرنج‌بازان نامدار دنیا می‌رسم، آماده می‌کنم.

 

احسان قائم مقامی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان پس از کسب عنوان قهرمانی کشور برای دوازدهمین بار، عنوان کرد: با توجه به اینکه ورزش و شطرنج روبه پیشرفت است و ایران توانسته در رده‌های مختلف در آسیا و جهان ورزشکارانی را معرفی کند باید سعی کنیم تا پس از هند و چین قطب سوم آسیا شویم و پس از آن بتوانیم خود را به دایره برترین‌های شطرنج جهان نزدیک کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه با برنامه‌ریزی خوب می‌توان به این مهم دست یابیم خاطرنشان کرد: چنین برنامه‌هایی نیاز به کار پایه‌ای در حدود 6 سال دارد که البته سال به سال نیز مسئولیت ورزشکاران ما در عرصه‌های بین‌المللی سنگین‌تر می‌شود.

 

قائم مقامی در پاسخ به این سوال که چرا فعالیت شطرنج کشور کم‌فروغ شده است، عنوان کرد: چنین چیزی وجود ندارد ولی فکر می‌کنم مشکل از روابط عمومی فدراسیون است که موفقیت‌های شطرنج‌بازان را انعکاس نمی‌دهد.

 

وی افزود: به هیچ‌وجه استعدادها و کیفیت آن‌ها کم نشده است ولی اطلاع‌رسانی خوبی صورت نمی‌گیرد به طوری که حتی آشنایان و اقوام فکر می‌کردند که من شطرنج را کنار گذاشته‌ام.

 

استاد بزرگ شطرنج کشور خاطرنشان کرد: البته من در چندسال گذشته افت داشته‌ام زیرا بیشتر تمرکزم بر روی کارم و تحصیلاتم در مقطع دکتری بوده است و همچنین نبود وقت کافی و اسپانسر و ... از دیگر دلایل این کم دیده شدن‌ها می تواند باشد.

 

قائم مقامی تاکید کرد: با وجود این دوباره و قدرتمند به شطرنج بازگشتم و با توجه به اینکه سن اوج فعالیت و موفقیت شطرنج‌بازان بزرگ دنیا سن 40 سالگی است، تمام برنامه‌های خود را برای هشت سال آینده چیده‌ام تا بتوانم در تکمیل موفقیت‌های خود در بخش بزرگسالان نیز به قهرمانی جهان دست یابم.

 

استاد بزرگ شطرنج کشور با اشاره به مسابقات قهرمانی کشور عنوان کرد: مسابقات از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و دارای شگفتی‌های بسیاری بود به طوری که بسیاری از شطرنج‌بازان مطرح نتوانستند به جمع برترین‌ها راه یابند و در عوض این رقابت‌ها پدیده‌های نوظهوری را در خود داشت که باعث شدند نخستین بار اردونشین شوند.

 

وی با اشاره به جواز حضور شطرنج‌باز خراسانی در اردوی تیم ملی و عملکرد خوب دیگر شطرنج‌بازان استان اظهار کرد: این شطرنج‌بازان رقابت‌های خوبی را در بالای جدول داشتند و بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشتند و حتی لیاقت مرتبه بالاتری نیز داشتند و اگر بدشانس نبود مصدق‌پور می‌توانست به جایگاه بالاتر از ششمی نیز دست یابد.

 

قائم مقامی با بیان اینکه من هیچ وقت واقعیت را کتمان نمی‌کنم گفت: در هیات خراسان رضوی انگیزه‌ها کم است و رئیس هیات استان باید تحرک را القاء کند ولی متاسفانه ما شاهد کم رمقی از سوی هیات هستیم و احساس می‌کنم پرداختن به شطرنج از جمله فعالیت‌های جانبی وی است.

 

وی ادامه داد: اگر بخواهم نمره‌ای به وی بدهم نمره بالایی نخواهد بود ولی وجدانی نشان داده است که در صنعت مدیر توانمندی بوده که می‌تواند با دادن ایده‌های جدید و روح تازه در هیات شطرنج استان دوباره این ورزش را احیاء کند.

 

وی خاطرنشان کرد: شان و لیاقت شطرنج خراسان بالاتر از این است زیرا ما شاهد نمونه مدارس خوب کشور در این استان هستیم و توانسته بازیکنان خوبی را معرفی کند و با توجه به اینکه مشهد میزبان مسابقات در سطوح بالا بوده است امیدوارم دوباره انگیزه به این هیات و رشته باز گردد.

 

قائم مقامی همچنین در خصوص مسابقات آسیایی پیش رو گفت: اواخر فروردین ماه مسابقات آزاد انفرادی برگزار می‌شود که فدراسیون با هزینه خود قهرمان کشور را به این مسابقات اعزام می‌کند و دیگر شطرنج بازان می‌توانند با پرداخت ورودی در آن حضور یابند؛ همچنین بخش تیمی آن در پاییز سال 94 برگزار می‌شود که تیم ملی ما در آن حضور خواهد داشت.