Skip to Content

احیا و بازبینی مشکلات آبی خراسان رضوی در حال انجام است

احیا و بازبینی مشکلات آبی خراسان رضوی در حال انجام است

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: احیا و بازبینی مشکلات آبی خراسان رضوی در حال انجام است.

خبرگزاری فارس: احیا و بازبینی مشکلات آبی خراسان رضوی در حال انجام است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، رحیم میدانی ظهر امروز در همایش دفاتر مطالعات پایه منابع آب در مشهد با بیان اینکه مدیریت منابع آب در کشور بسیار ضروری به شمار می‌آید، اظهار داشت: باید در این زمینه با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران و متخصصان امر در این حوزه نسبت به مدیریت منابع آب اقدام شود.

وی از اختصاص 6 هزار میلیارد ریال در بخش مطالعات پایه منابع آب خبر داد و گفت: در این راستا تکمیل شبکه‌های ایزومتری و نصب تجهیزات در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب ادامه داد: حفاظت از منابع آبی کشور بسیار مهم است و به 78 درصد از اهداف خود در این زمینه دست پیدا کرده‌ایم.

میدانی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی احیا و بازبینی مشکلات آبی در حال انجام است، عنوان داشت: توسط وزارت نیرو توانسته‌ایم بخش اعظمی از جامعه را معطوف به مشکلات و کمبود آب کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه وضعیت آب کشور در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: کار بهره‌برداری منابع آب بسیار سخت است و نیازمند اعتبارات ویژه‌ای است که در این راستا می‌طلبد تامین منابع مالی و حضور مردم به این عرصه کمک کند.

در ادامه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار داشت: در ارتباط با مدیریت مصرف آب باید  از نکاتی از قبیل کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها، توسعه و ایجاد تشکل‌های بهره‌برداران و استقرار سیستم‌های مدیریتی استفاده کرد.

محمدحسین جعفری با اشاره به اینکه 32 سد در خراسان رضوی در حال بهره‌برداری قرار دارد، گفت: 24 درصد این سدها دارای آب هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان داشت: متوسط آبی خراسان رضوی 244 میلی‌متر است و امسال نیز در استان حداکثر بارندگی 301 میلی متر بوده است.

وی ادامه داد: امسال در وضعیت شرایط آبی نسبت به سال گذشته در وضعیت مطلوب‌تری قرار داریم اما چالش‌هایی نیز هنوز پیش‌روی ماست که از جمله آن کاهش بارندگی و برف، وقوع سیلاب و خشکسالی محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه 55 درصد از منابع آبی مرتبط به آب‌های زیرزمینی است، گفت: 34 منطقه مطالعاتی خراسان رضوی منطقه ممنوعه است و 15 محدوده نیز بحرانی است.