Skip to Content

اختصاص 2 درصد از درآمد فروش نفت خام به توسعه روستاها

22 درصد از درآمد فروش نفت خام به توسعه روستاها اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی، خبرگزاری صداوسیما، نماینده مردم مشهد و کلات درمجلس شورای اسلامی در جمع مردم روستای اختصاص 2 درصد از درآمد فروش نفت خام به توسعه روستاهاشیرحصار درحاشیه شهر مشهد گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه 3 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت خام به توسعه مناطق محروم اختصاص می یابد که 2 درصد برای روستاهای سراسر کشور ویک درصد نیزبرای توسعه مناطق نفت خیز است.

جواد کریمی قدوسی افزود: سه دهه پس ازتدوین برنامه های توسعه ، در برنامه ششم بیشترین توجه به روستا ها صورت گرفته وبخش پنجم این برنامه به روستاها می پردازد.

او گفت: درسه دهه اول انقلاب فقط به مسائلی مانند آب آشامیدنی، توسعه راهها، بهداشت و سایر مسائل ضروری پرداخته شد در حالی که در برنامه ششم تاکید بر اشتغال و تولید ثروت در روستاهاست تا مردم بتوانند خودشان مشکلات را حل کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات خاطر نشان کرد:همچنین در بودجه های سالانه، دولت ها موظفند هشت درصد درآمد استان ها را برای توسعه وعمران روستاها اختصاص دهند.

کریمی افزود: برای حمایت ازبرنامه ی توسعه و اشتغال زایی روستایی محصولات تولیدی به صورت تضمینی خریداری می شود و 400 کانون توسعه اشتغالزایی باید درپنج سال شکل بگیرد.

او به آموزش 100 هزار جوان روستایی دراین برنامه اشاره کرد و گفت: برای حمایت از تولید واشتغالزایی ، نرخ مالیات در روستاها صفر می شود و25 درصد مالیات برارزش افزوده کشورنیز باید برای امور جاری روستاها استفاده شود.

بخش مرکزی مشهد با جمعیت حداقل 400 هزار نفر ، 237 روستا دارد که فقط 165روستا دارای دهیاری و شورا است و بقیه به دلیل کوچک بودن فاقد تشکیلات دهیاری هستند.