Skip to Content

ادامه ورود زوار عراقی مراسم شهادت امام رضا(ع)

ادامه ورود زوار عراقی مراسم شهادت امام رضا(ع)


ادامه ورود زوار عراقی مراسم شهادت امام رضا(ع)

مدیرکل حج و زیارت خوزستان گفت: در روزهای گذشته حدود 3 هزار زائر عراقی برای سفر به مشهد و شرکت در مراسم شهادت امام رضا(ع)، از مرزهای خوزستان وارد کشورمان شده‌اند.

ناصر حویزاوی در گفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده تا کنون حدود یک هزار عراقی از مرز شلمچه در خوزستان وراد کشور شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود هر چه به ایام شهادت امام رضا(ع) نزدیک شویم، این آمار افزایش یابد.

وی با بیان این که دو هزار زائر عراقی نیز از طریق مرز شلمچه وارد کشور شده‌اند، ادامه داد: به دلیل پروازهایی که از آبادان به سوی مشهد، تهران و شیراز انجام می‌شود، تعداد آمار زوار وارد شده از مرز شلمچه بیشتر است.

مدیرکل حج و زیارت خوزستان افزود: پیش‌بینی می‌شود ورود عراقی‌ها از دو مرز شلمچه و چذابه به منظور شرکت در مراسم شهادت امام رضا(ع) تا دوشنبه شب ادامه داشته باشد. این افراد عمدتا با قطار از خرمشهر و اهواز به تهران و مشهد سفر می‌کنند و برخی نیز از طریق پروازهایی که در فرودگاه‌های آبادان و اهواز انجام می‌شود، به مشهد سفر می‌کنند. در مشهد مقدس نیز معمولا در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها اسکان می‌یابند و به دلیل ظرفیت خوبی که شهر مشهد در بحث اسکان زوار دارد، عراقی‌ها مشکلی در این زمینه در این شهر نخواهند داشت.

حویزاوی اظهار کرد: نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که باید برای سال آینده، با ایجاد یک تعادل دوسویه، تسهیلات لازم در دو طرف مرز فراهم شود تا هم زوار ایرانی در ایام اربعین به راحتی عتبات عالیات در عراق مشرف شوند و هم مردم عراق در ایام شهادت امام رضا(ع) از طریق مرزهای چذابه و شلمچه به خوزستان وارد کشور شوند. تعامل بین دو کشور در این زمینه می‌تواند در ساماندهی بسیار خوب زوار در دو طرف مرز موثر باشد.

وی گفت: سال‌های آینده با هماهنگی بیشتر با دستگاه‌های ذی‌ربط، زمینه حضور عراقی‌ها و تردد آنها از طریق پایانه‌های مرزی در خوزستان، به خوبی فراهم خواهد شد.