Skip to Content

استفاده از سیستم گاز طبیعی در کل فصول سال آینده در نیروگاه‌ها

استفاده از سیستم گاز طبیعی در کل فصول سال آینده در نیروگاه‌ها

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست از استفاده از سیستم گاز طبیعی در کل فصول سال آینده در نیروگاه‌ها خبر داد. 

به گزارش خبرنگار  محیط زیست خبرگزاری تسنیم، سعید متصدی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه 29 دی روز هوای پاک است و این روز به عنوان هوای پاک در کشور خواهد بود، اظهار داشت: هدف از برگزاری این روز مشارکت تمام بخش‌ها در کاهش آلاینده‌ها بوده که به صورت نمادین برگزار می‌شود و تفاوت آن با سال‌های قبل این است که سالهای گذشته، تحت عنوان یک هفته بود ولی امسال یک روز است و در کل کشور در سطح ملی و استانی برگزار می‌شود در واقع در استان‌ها با مشارکت استانداری‌ها در 31 استان برنامه مشخص خواهند داشت و در بحث ملی نیز چند فعالیت برنامه ریزی کردیم تا انجام شود.

وی با بیان اینکه 28 دی ماه نیز روز قبل از هوای پاک همایش پاسخگویی به مردم و اطلاع رسانی از فعالیت دستگاه‌ها در زمینه هوا برگزار خواهد شد، گفت: سال گذشته قول داده بودیم که 29 دی روز شروع سال هوای پاک باشد که امسال با وجود برگزاری همایش‌ها و ارائه فعالیت‌های سازمان محیط زیست و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در راستای کاهش آلودگی هوا اقدامی موثر انجام خواهیم داد. همچنین هوای پاک ما مصوبه خوبی بود که در 9 محور 35 فعالیت داشتیم که در کاهش آلودگی بسیار راهگشا بود. در واقع در این مصوبه سوخت خودروهای نو، پایش آلاینده‌های هوا، نیروگاه‌ها  وسیستم حمل و نقل وجود داشت که ما به پیشرفت‌های خوبی رسیدیم.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه امروز پتروشیمی از چرخه سوخت حذف شده است، گفت: در چندین شهر از جمله تهران، کرج، اراک، مشهد، اصفهان و تبریز امروز بنزین یورو 4 توزیع می شود در واقع ما به موفقیت‌های بسیاری رسیدیم و بحث استانداردسازی خودروها نیز انجام شده است به این شکل که امروزه خودروهای تولیدی کشور طبق استانداردها تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه خودروها با استاندارد یورو 4 تولید می‌شوند گفت: بحث ساماندهی سوخت دیزل و گازوئیل از مواردی است که در دستور کار ما قرار گرفت که در شیراز، تهران مشهد سوخت گازوئیل استاندارد را تولید می‌کنیم. در حقیقت هفت هزار گوگرد در سوخت گازوئیل وجود داشت که امروز به زیر 50 پی پی ام رسیده است که این امر باعث کاهش آلودگی هوا ناشی از گازوئیل محسوب می شود.

متصدی با بیان اینکه یکپارچه سازی معاینه فنی از اقدامات مهم سازمان محیط زیست محسوب می‌شود افزود: آیین نامه این امر را در دولت به تصویب رساندیم تا معاینه فنی به صورت یکپارچه در آینده‌ای نزدیک صورت گیرد و باعث کاهش تقلبات در این امر شده که خوشبختانه ارتباط خوبی با شماره گذاری از سوی نیروی انتظامی خواهد داشت و جرایم کنترل می‌شود و یک برچسب سیستمی برای کل کشور بوده که از دخالت انسان در این زمینه کاسته می شود. در حقیقت ورود شماره خودرو با دستگاه انجام می‌شود و مستقیما از طریق سیستم مکانیزه این کار صورت گرفته و دخالت دست به حداقل می‌رسد.

وی افزود: ساماندهی در خصوص صنایع و نیروگاه‌ها از دیگر اموری است که ما انجام دادیم و امسال آخرین سالی است که از گازوئیل و مازوت استفاده می‌کنیم در واقع سال آینده کل فصول سال از سیستم گاز طبیعی استفاده کرده که این باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود چرا که اکنون 15 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌شود؛ امسال با برنامه دقیق با وزارت نیرو و وزارت نفت میزان سوخت سنگین را به حداقل خواهیم رساند که درسال 92 میزان سوخت 80 میلیون مترمکعب روزانه بود که امسال به 120 مترمکعب در نیروگاه‌ها رسانده‌ایم. در واقع سوخت بیشتری در اختیار نیروگاه ها قرار گرفت که این به دلیل صرفه جویی در بخش صنعت است و همچنین به دلیل افزایش تولید است.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: ما مصوبه دولت را در زمینه کاهش آلودگی هوا با جدیت دنبال می‌کنیم که از اردیبهشت تا به امروز 11 جلسه در راستای کمیته کاهش آلودگی هوا تشکیل شده است که بیشتر از یک عدد در ماه بوده که خوشخبتانه در این کمیته ملی تمامی دستگاه‌ها حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه در 28 دی ماه افتتاح سیستم پایش آنلاین 35 کارخانه سیمان صورت خواهد گرفت که این خود از برنامه‌های مهم سازمان محیط زیست محسوب می‌شود، گفت: همچنین ما در روز هوای پاک از معاون اول رئیس جمهور دعوت کردیم که خودروی خود را به معاینه فنی ببرد و معاینه فنی آن را اخذ کند وهمچنین از رئیس جمهور درخواست کردیم که با خودروی عمومی برسر کار برود.

متصدی با بیان اینکه در 20 دی ماه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد، گفت: خوشبختانه اعداد در پایش ما حکایت از کاهش چشمگیر آلاینده های هوا دارد که در شهر تهران تعداد روز پاک افزایش یافته که در سال 92 ما سه روز پاک داشتیم ولی امروز 13 روز پاک را شاهد بودیم همچنین ما درسال 92 ، 172 روز سالم و امروز 192 روز سالم داریم و روزهای ناسالم ما در سال 92، 116 روز امسال 86 روز بوده که نشان از کاهش روزهای ناسالم در تهران است.

وی با اشاره به اینکه اگر شاخص‌ها بالاتر از 200 شود ما باید تعطیلی اعلام کنیم، گفت: اعداد و ارقام ما نشان می‌دهد که شاخص‌ها در سال 92 بیشتر افزایش یافته و ما حتی چند روز تعطیل داشتیم ولی این امر درسال 93 رخ نداده است و حتی به هشدار و اضطرار نرسیدیم نه تنها آلودگی هوا کاهش یافته بلکه غلظت آلاینده‌ها کاهش یافته است و به بالای 150 نرسیده است. در واقع امسال هیچ کدام از مواردی که درسال گذشته شاهد بودیم نداشتیم.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست افزود: اطمینان می‌دهم اعداد و ارقام ما با تمام دقت و واقعیت صورت گرفته و طی تعهدی که از ابتدای ورود بنده به سازمان داشتم موضوع جریان آزاد شفاف دقیق اطلاعات صورت گرفته و هیچ ملاحظه‌ای در اعداد و تغییر آنها صورت نگرفته است در واقع ما حتی عدد 101 را به عنوان روز ناسالم اعلام کردیم.

وی با اشاره به اینکه تمام اطلاعات در دسترس است و در اختیار همه قرار دارد در واقع ریز همه دستگاه‌ها در دسترس همه بوده و ما هیچ تغییری درآن ندادیم گفت: در خصوص شهر کرج نیز باید بگویم درسال 92، 19 روز پاک و امسال 38 روز پاک داشتیم و همچنین روزسالم درسال 92، 146 و امروز 152 بوده و روزهای ناسالم در سال 92، 81 و امسال به 37 رسیده است همچنین برای شهر اصفهان ما دو روز پاک درسال 92 و امسال 16 روز پاک داشتیم همچنین باید بگویم چهار روز خطرناک در سال 92 در اصفهان وجود داشت که امسال تنها دو روز خطرناک برای اصفهان داشتیم.

متصدی با اشاره به اینکه از زمانی که سوخت یورو 4 در شهرهایی مانند اصفهان و تهران توزیع شد ما شاهد کاهش آلاینده‌ها و آلودگی هوا شدیم، اظهار داشت: طی اندازه گیری که درسال گذشته در خصوص بنزن داشتیم نشان می‌دهد که بنزن بسیار کاهش یافته است در واقع ما از همان ایستگاه‌ها و آزمایشگاه‌هایی که ازسال 89 اقدامات و اندازه گیری‌ها صورت گرفت این اقدامات را انجام دادیم که درسال 89 متوسط غلظت آلاینده‌ها 805 پی پی بی بوده است.

وی ادامه داد: غلظت آلاینده‌ها در سال 89 بسیار زیاد بود که درسال 90 به دلیل اینکه بنزین پتروشیمی تبدیل به ریفورمیت پتروشیمی شد درسال 90 تا 91 در همان ایستگاه‌ها که سال 89 مورد بررسی بود بنزن به 394 و 278 پی پی بی رسید که با کارهایی که در راستای قطع بنزین پتروشیمی درسال 92 انجام دادیم این عدد درسال 92 به 135 پی پی بی رسید و امسال به 6.4 پی پی بی رسیده است که این خود یکی از دستاوردهای مهم محسوب می‌شود.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه عددی که اکنون درسال 93 وجود دارد خوب نیست ولی نسبت به سال 89 که 805 پی پی بی بوده است، کاهش را نشان می‌دهد.