Skip to Content

اسناد ارزشمندی که از پشت دیوارهای ارگ حکومتی یزد سر برآورد

اسناد ارزشمندی که از پشت دیوارهای ارگ حکومتی یزد سر برآورد

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد گفت: افزون بر پنج هزار اسناد قدیمی حکومت های یزد (1305به بعد) در محل استقرار دارالحکومه قدیم این استان کشف و به این سازمان منتقل شد.
'محمدرضا ملک ثابت' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هم اکنون کارشناسان این سازمان در حال بررسی و طبقه بندی این اسناد هستند افزود: پس از پردازش و ثبت اطلاعات اسناد در سیستم ها می توان آمار دقیقی از انواع و تعداد این اسناد ارائه داد.

به گفته وی نقشه های دستی و تصاویر قدیمی، گزارش های مربوط به پیشرفت پروژه های عمرانی، اطلاعات جزئی محلات، سازمان پیشاهنگی و دفترچه های مخصوص مایحتاج عمومی نمونه ای از اسناد کشف شده است که دارای ارزش تاریخی بسیار بالایی است.

ملک ثابت در مورد نحوه کشف این اسناد گفت: چند دهه قبل اطراف اتاق اسناد مورد اشاره بعلت بازسازی دارالحکومه وقت، دیوارکشی شده و این اسناد از نظر پنهان مانده بود.

به گفته وی میراث فرهنگی استان در زمان بازسازی اخیر خود به این سناد دست یافته و مراتب را به مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گزارش می کند.

وی اضافه کرد: هر چند با مشکل کمبود ظرفیت مخازن اسناد مواجه هستیم اما تصمیم داریم حتی یک برگ از ابن اسناد را حتی اسناد غیرضروری به دلیل ارزشمند بودن آنها امحاء نکنیم.

ملک ثابت درباره جایگاه یزد در این بخش در کشور گفت: این استان از نظر داشتن اسناد و نسخ خطی بعد از استان های تهران، مشهد و قم در رتبه چهارم کشور قرار دارد و ممکن است نمونه های بسیاری از این دست از اسناد در محل های قدیمی و متروک وجود داشته باشد که هیچکس خبر ندارد.

مدیر سازمان اسناد ملی استان یزد از خیران استان درخواست کرد برای کمک به حفظ هویت ملی استان، همانگونه که در ساخت مسجد و مدرسه مشارکت دارند برای ساخت یا اختصاص ساختمان استاندارد آرشیو ملی، این سازمان را یاری کنند.

این مسوول با بیان اینکه جمع آوری و حفاظت و نگهداری از این اسناد نیازمند عزم ملی، همکاری، مشارکت و دلسوزی همه مردم است از مردم و دستگاه های اجرایی استان درخواست کرد تا در صورت مشاهده هرگونه اسناد قدیمی اعم از کتاب، دفتر، کاغذ، عکس، نقشه، نامه، فیلم، نگاتیو، اوزالید، پاکت، تمبر، پوستر، کوپن، اطلاعیه و .... در محل های کار یا زندگی خود موارد را به این سازمان اطلاع دهند.

وی ادامه داد: با توجه به قدمت و کثرت اسناد و کتابهای تاریخی موجود در یزد همه مردم و مسئولان باید حساسیت خود را برای جلوگیری از خروج یا امحاء یا فروش غیر قانونی این گونه سرمایه های ملی افزایش دهند.

ملک ثابت همچنین از تلاش های این مدیریت برای جلوگیری از امحاء غیر قانونی اسناد در دستگاه های اداری خبر داد و گفت: چنانچه ادارات استان در خصوص طی مراحل لازم اداری برای تحویل اسناد راکد خود به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان اقدام قانونی انجام ندهند مطابق مقررات با متخلفین و کسانی که باعث نابودی اسناد شوند رفتار خواهد شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی استان، مجازات امحاء غیر قانونی اسناد را بر اساس ماده 544 قانون مجازات اسلامی، شش ماه تا دو سال حبس عنوان کرد.

وی در عین حال از اداراتی که با احساس مسئولیت تاریخی نسبت به آینده استان، اسناد اداری را برای بهره برداری های علمی و پژوهشی در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قرار می دهند تشکر کرد.

اسناد مربوط به جمع آوری اطلاعات انتخابات مجلس شورای ملی، دفتر ثبت تعرفه انتخابات دوره های 15 و 16و ...مجلس شورای ملی، مکاتبات جشن های شاهنشاهی، چارت فرمانداری مستقل یزد، دفتر کدخدایان رسمی حکومتی یزد، دفتر درآمد آب وقف آباد، دفاتر اندیکاتور به همراه

هم اکنون حدود دو میلیون سند شامل مکاتبات اداری، اسناد شخصی، نامه ها ، دفاتر اندیکاتور و ... در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد نگهداری می شود.