سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

اصل بیستم - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

اصل بیستم

تهیه کننده : فاطمه لشگری زاده

صدابردار: مهدی افتخاری

دستیار: پروین قربانی

گزارشگر: هدیه شریفی

پژوهشگر: سعید قره گزلو

کارشناش: سعید کشوری

گوینده: مهدی مقدم

بی شک برای همه ما پیش آمده که در برهه هائی از زندگی با مشکلات ریز و درشت حقوقی و قضائی روبرو شده و نیاز به مشاوره با  وکیل یا کارشناسی خبره و مطلع با قوانین ، مقررات و رویه های حقوقی و قضائی پیدا کنیم.

همانگونه که اصل بیستم قانون اساسی تصریح می کند:

"همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.."

یک جنبه از این اصل مترقی قانون اساسی  این است که همه افراد بایستی تا حد امکان به حقوق و مسئولیت های فردی و اجتماعی خود آگاه باشند تا بتوانند در صورت لزوم از حقوق خویش دفاع نموده و در برابر مسئولیت های قانونی خویش پاسخگو باشند.

یکی از راهکارهای آشنا نمودن عموم افراد جامعه به مباحث قانونی، استفاده از رسانه های عمومی از جمله رادیو و تلویزیون به این منظور است.

برنامه رادیوئی" اصل بیستم " هم به همین منظور تهیه و تدارک دیده شده است.

این برنامه تولید رادیو خراسان رضوی است که به ارائه مشاوره حقوقی اعم از ملکی، خانواده، کیفری، قرارداد و... می‌پردازد. این برنامه پنج شنبه ها ساعت 10 به مدت 55 دقیقه با حضور کارشناسان حقوقی قوه قضاییه، وکلا و قضات دادگستری و... روی آنتن می‌رود.

مشاوره حقوقی دعاوی خانوادگی از جمله طلاق، مطالبه مهریه، حضانت و سرپرستی فرزند یا دعاوی کیفری جزایی همچون مشاوره حقوقی قتل، جعل، سرقت، کلاهبرداری و جرایم پزشکی موضوع‌های این برنامه را تشکیل می‌دهد.

در این برنامه شنوندگان از خدمات حقوقی ملکی از جمله مشاوره حقوقی اجاره، انحصار وراثت، وقف یا خدمات حقوقی خانواده همچون مشاوره حقوقی درباره نفقه، طلاق، مهریه، حضانت، طلاق توافقی، چک، سفته، محاسبه مهریه به نرخ روز، وصول مطالبات و... بهره‌مند می‌شوند.

کارشناسان حقوقی قوه قضاییه و وکلا در این برنامه حضور می‌یابند تا به مشکلات و پرسش‌های شنوندگان درباره مسائل حقوقی آنها پاسخ دهند

روال برنامه به این صورت است که مجری برنامه در ابتدا درباره آن مساله حقوقی توضیحاتی را ارائه می‌کند و سپس مخاطبان برنامه تماس می‌گیرند و مشکلات و سوالات خود را درباره موضوع طرح شده با کارشناسان برنامه در میان می‌گذارند یا پیامک‌های شنوندگان خوانده می‌شود و مهمان برنامه به آنها پاسخ می‌دهد.

بیشتر موضوع‌هایی که انتخاب می‌شود برحسب نیازهای طیف وسیعی از مردم است که با برنامه تماس می‌گیرند و مسائل و مشکلات خود را مطرح می‌کنند. این برنامه با هدف اطلاع‌رسانی به مردم در حوزه دادرسی، قضایی تدارک دیده شده است تا حقی از کسی پایمال نشود.

گزارشگر برنامه هم با توجه به موضوع برنامه سوالات مردمی را جمع‌آوری می‌کند و می‌خواند تا کارشناس برنامه هم درباره آنها توضیحاتی دهد.

.

 

سال تولید: 1398


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ