Skip to Content

اعتراض اعضای شورای شهر به برگزاری جلسات ساماندهی حاشیه شهر/ توسعه فضاهای فرهنگی بافت پیرامون حرم رضوی تصویب شد

در نود و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه توسعه فضاهای فرهنگی و معنوی و برگزاری جلسات پیرامون مسائل حاشیه شهر مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، نود و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد ظهر امروز در تالار شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدای جلسه علنی پیروزی مقتدرانه ایران اسلامی و به نتیجه رسیدن برجام را تبریک گفت.

محسن انتظاری هروی افزود: ایران اسلامی مجدد به جهانیان اعلام کرد که برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است و از طرفی ملت ایران نیز اثبات کردند که به‌ هیچ‌وجه تحریم‌ها اثری نداشته و حتی سبب پیشرفت کشور نیز شده است.

بعد از این بیانات نوبت به اعضای شورای اسلامی شهر مشهد رسید تا انتقادات خود را به استانداری و آب منطقه‌ای به دلیل برگزاری جلسات ساماندهی حاشیه شهر و کشف رود بدون دعوت از شهرداری و شورای شهر بیان کنند.

محمدحسین جهانبخش، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این‌ ارتباط بیان کرد: شهرداری و شورای شهر مشهد متولی ارائه بسته پیشنهادی برای ساماندهی حاشیه شهر به دولت بودند و نباید جلسه‌ای با موضوع ساماندهی حاشیه شهر بدون حضور نمایندگان شورای شهر در استانداری برگزار شود.

در ادامه این مراسم عضو هیئت‌ رئیسه شورای شهر مشهد نیز اظهار کرد: طی چند روز گذشته جلسه‌ای با حضور اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد حاشیه شهر شهد برگزار شد اما متأسفانه از اعضای شورای شهر مشهد کسی حضور نداشت.

غلامحسین صاحبی افزود: استارت ساماندهی حاشیه شهر مشهد توسط شورای چهارم و شهرداری مشهد زده شد و هزینه‌های فراوانی نیز در این‌ ارتباط توسط شهرداری انجام‌ شده اما دستگاه‌هایی که هیچ هزینه‌ای نکردند امروز از یکدیگر تقدیر می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما هیچ توقعی برای تقدیر نهادهای مختلف نداریم، عنوان کرد: دولت برای ساماندهی کشف رود 160 میلیارد تومان تصویب کرد اما تا به امروز ریالی از این مبلغ اختصاص نیافته است.

بعداز این بیانات شورای اسلامی شهر مشهد وارد دستور کار شد و دستور اول در ارتباط توسعه فضاهای فرهنگی، معنوی و خدمات زائر در پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها بود.

حجت‌الاسلام حسنعلی اخلاقی، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد با موافقت نسبت به لایحه گفت: سالانه بیش‌از 2 میلیون زائر خارجی به شهر مشهد سفر می‌کنند اما فضای اطراف حرم مطهر با روح زیارت سازگاری ندارد و تنها تبدیل به بازاری تجاری برای فروش کالاهای چینی شده است.

وی افزود: فضای فرهنگی در اطراف حرم رضوی باید افزایش یابد و در حقیقت 18 هزار متر مربع در اطراف حرم مطهر باید از حالت تجاری خارج شود.

سید جلال فیاضی، عضو دیگر هیئت‌ رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در مخالفت با این لایحه عنوان کرد: روح این لایحه ایجاد قبرستان در هسته مرکزی شهر مشهد برای درآمدزایی شهرداری مشهد است.

وی با بیان اینکه نباید هیچ آرامستانی در هسته مرکزی شهر یا روستا احداث شود، گفت: نمی‌توانیم امروز در هسته مرکزی شهر و در فضای شهری قبرستان ایجاد کنیم و اعضای شورای شهر بدانند با تصویب این لایحه یادگاری نامناسبی از خود در شهر مشهد به جا می‌گذارند، زیرا احداث آرامستان در وسط دومین شهر بزرگ ایران کاری بسیار غیر منطقی است.

علی‌اصغر نخعی‌رادریال رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورای شهر مشهد نیز تصریح کرد: برای ایجاد فضاهای فرهنگی باید 20 هزار میلیارد ریال اوراق وقف فروخته شود و در حقیقت برای شهرداری هیچ سودی ندارد.

عبدالکریم جوادی، عضو دیگر شورا نیز به‌ عنوان مخالف دیگر این لایحه با بیان اینکه ایجاد فضای فرهنگی فقط شامل احداث قبرستان نمی‌شود، بیان کرد: این طرح باید پیوست‌های سلامت و زیست‌محیطی داشته باشد و نمی‌شود در مرکز شهر به دنبال ایجاد قبرستان بود.

بر اساس این گزارش، در نهایت این لایحه به رأی گذاشته شد و مورد تصویب شورای چهارم قرار گرفت که بر اساس این لایحه شهرداری باید در زمینه توسعه فضاهای فرهنگی و معنوی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی از راه بهره‌گیری از ظرفیت اقتصادی و سطحی و زیرسطحی ره‌باغ‌های منتهی به حرم مطهر رضوی اقدام کند.

دومین دستور کار امروز شورای اسلامی شهر مشهد تفاهم‌نامه معاوضه دارایی شهرداری با مجتمع اداری کاوش‌پی بود.

این لایحه به شهرداری مشهد اجازه می‌دهد تا منتخبی از زمین و پروانه‌های خود را بر اساس تفاهم‌نامه با مجتمع تجاری اداری واقع در خیابان موسوی قوچانی و مقابل پارک بانوان حجاب معاوضه کند.