رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

اعلام برنامه های روز ملی بزرگداشت فردوسی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

اعلام برنامه های روز ملی بزرگداشت فردوسی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: به مناسبت روز ملی بزرگداشت حکیم فردوسی 400 فعالیت و رخداد فرهنگی و هنری در سطح استان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی،سید سعید سرابی امروز در نشست خبری اعلام برنامه های روز ملی بزرگداشت فردوسی و زبان پارسی اعلام برنامه های روز ملی بزرگداشت فردوسیافزود: اعطای نشان فردوسی به سه شخصیت برجسته ادبی،برگزاری همایش علمی و پژوهشی حکیم ابوالقاسم فردوسی از برنامه های روز بزرگداشت فردوسی است

وی گفت: برگزاری هشتمین کنگره بین المللی شعر از طوس تا نیشابور نیز اشاره در بخش آزاد و ویژه مشهد با محوریت 'زائر و زیارت، فردوسی، پاداست زبان فارسی' و نیشابور با محوریت 'خیام، نیشابور و سایر جلوه های و نمادهای تاریخی، فرهنگی، دینی، ادبی، عرفانی، مفاخر و مشاهیر' برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نواختن زنگ فردوسی در مدارس خراسان رضوی و ویژه برنامه های بزرگداشت این شاعر حماسی در مدارس استان از دیگر ویژه برنامه ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این نشست خبری گفت: گلباران آرامگاه، اجرای ورزش باستانی، نقالی خوانی، شاهنامه خوانی و اجرای تئاتر زال، اجرای موسیقی سنتی و تقدیر از استادکارانی که در ساخت آرامگاه همکاری داشته اند از جمله برنامه های روز بزرگداشت در محل آرامگاه فردوسی هستند.

ابوالفضل مکرمی فر افزود: به مناسبت 25 اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی،برنامه تشییع نمادین فردوسی از روستای پاژ تا آرامگاه وی و برنامه های فرهنگی متناسب با بزرگداشت فردوسی در 15 اقامتگاه بومگردی استان برگزار می شود.

وی به رونمایی تنها نسخه موجود در جهان از شاهنامه بایسنقری برای نخستین بار در روز ملی فردوسی هم اشاره کرد و گفت: هنوز پیگیر مسائل امنیتی و حفاظتی انتقال این شاهنامه به مشهد هستیم که به دلیل منحصر به فرد بودن آن بسیار دشوار شده است.