Skip to Content

آغاز بهسازی مظهر کهن ترین قنات جهان در گناباد

سرپرست پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد از آغاز مرمت و ساماندهی مظهر قنات قصبه در این شهرستان خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، رسول صنوبری گفت با توجه به وضعیت نامناسب مظهر قنات قصبه گناباد به عنوان یکی از محل های مورد توجه گردشگران ، مرمت و بازسازی این قسمت در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: ضمن جمع آوری کلیه الحاقات ، طراحی و اجرای مجدد مظهر شامل کف سازی و جداره سازی انجام خواهد شد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد تصریح کرد: پس از ثبت جهانی قنات قصبه گناباد در تیرماه سال جاری می طلبید در راستای حفاظت و همچنین معرفی و آماده سازی آن جهت بازدید گردشگران اقدامات لازم صورت پذیرد.

صنوبری خاطرنشان کرد: در همین راستا مسیر راه آب های بالادست قنات شامل احداث آب نما و نصب علائم و تابلوهای راهنمایی و همچنین تسطیح مسیر دسترسی به میله چاه های قنات قصبه با همکاری شهرداری انجام شده است.

صنوبری بیان کرد: اثر تاریخی و ملی قنات قصبه گناباد به همراه 10 قنات دیگر در تاریخ 25 تیر 1395 (15 July 2016) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان 20 امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

قنات مذکور به عنوان عمیق ترین قنات ایران با قدمت 2500 ساله و یکی از مهندسی سازترین قنوات جهان می باشد و اولین اثر استان خراسان رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد.