رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

آغاز به کار کارخانه سیمان غرب آسیا در تربت جام - محتوای خبر

 

 

متن خبر

آغاز به کار کارخانه سیمان غرب آسیا در تربت جام

کارخانه سیمان غرب آسیا در تربت جام، فعالیت خود را با تولید کلینکر آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل کارخانه سیمان غرب آسیا گفت: در مرحله نخست تولید آزمایشی، بخش آغاز بکار کارخانه سیمان غرب آسیا در تربت جامسایش تا انتهای خط با ظرفیت تولید روزانه ۷۰ تن سیمان به بهره برداری می رسد.
ارباب افضلی با اشاره به اینکه با راه اندازی کامل این کارخانه، هزار و ۸۰۰ تن به ظرفیت تولید سیمان کشور افزوده می شود، تاکید کرد: برای بهره برداری کامل از این واحد تولیدی تا شهریور سال آینده، نیاز به هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر است که ۴۰ درصد آن تامین شده است و بقیه باید از سوی بانک صنعت و معدن اختصاص یابد.

او ادامه داد: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه یک و نیم میلیون تن کلینکر را دارد و جدا از ظرفیت بالای کارخانه در تولید سیمان، بهره برداری از این طرح می‌ تواند کمک شایانی به رشد اشتغال در منطقه داشته باشد.

کلینکر دانه‌ های حرارت دیده‌ ای است، که معمولا 3 تا 25 میلی‌ متر(قطر) دارند و از حرارت دادن به سنگ آهک و آلومینیوم سیلیکات (خاک رس) در طی مرحله کوره سیمان بوجود می‌ آیند.

کلینکر جزء یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار می رود و یک محصول فرایندی است و برحسب نوع سیمان، در ترکیب سیمان استفاده می‌ شود.

ساخت کارخانه سیمان غرب آسیا 12 سال قبل آغاز شده بود.

مجتمع سیمان غرب آسیا در تربت جام در منطقه نصرآباد این شهرستان در مجاورت روستای "ابدال آباد" ایجاد شده است.

شهرستان تربت جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

 
 
 
00:00 02:25
دانلود