Skip to Content

آلمانیها رتبه نخست گردشگران غیرمسلمان حرم مطهر رضوی

آلمانیها رتبه نخست گردشگران غیرمسلمان حرم مطهر رضوی


آلمانیها رتبه نخست گردشگران غیرمسلمان حرم مطهر رضوی

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: امسال شهروندان آلمانی گوی سبقت را از دیگر گردشگران غیرمسلمان در دیدار از بخشهایی از حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد ربوده اند.

 

حجت الاسلام 'علی باقری' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون 13 هزار گردشگر مذهبی از کشورهای مختلف دنیا به حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد آمده اند که از این تعداد هشت هزار گردشگر غیرمسلمان بودند.

وی گفت: گردشگران غیرمسلمان از قاره های آمریکا، اروپا و جنوب شرق آسیا بودند که از بین آنان آلمانیها از قاره اروپا بیشترین تعداد گردشگران را شامل می شوند.

او بدون ذکر دقیق شمار گردشگران آلمانی ادامه داد: ژاپنیها و چینیها نیز از بین گردشگران کشورهای جنوب شرق آسیا بیشترین تعداد را در بین گردشگران غیرمسلمان داشتند.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در ادامه همچنین گفت: این مدیریت از ابتدای ورود گردشگران غیرمسلمان به حرم مطهر مسوولیت نشان دادن نقاط مختلف حرم به جز روضه منوره و مسجد گوهرشاد را به گردشگران برعهده می گیرد و آنان را از یک مسیر خاص در حرم مطهر امام رضا(ع) عبور می دهد.

وی افزود: گردشگران غیرمسلمانی که به حرم مطهر می آیند، به گفته خودشان شدیدا تحت تاثیر فضای معنوی و ملکوتی آستان قرار می گیرند و این فضا را متفاوت از سایر فضاهای مذهبی می یابند.

باقری گفت: برخی از گردشگران غیرمسلمان متاثر از فضای معنوی حرم مطهر امام رضا(ع) حتی اقدام به نذر می کنند بگونه ای که مقادیری پول نقد را نذر حرم منور رضوی وزائران نیازمند می نمایند.

وی بیان کرد: اشتیاق برای مسلمان شدن در بین گردشگران غیرمسلمان نیز بسیار بوده بطوری که امسال هفت نفر از همین گردشگران به دین اسلام مشرف شدند.

او در ادامه همچنین اظهارداشت: در ماه صفر امسال شیعیان زیادی از کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و آسیایی به حرم مطهر رضوی مشرف شده اند.

وی افزود: طی چند روز اخیر شمار مسلمانان اهل سنت از کشورهای مختلف عربی که با پای پیاده به حرم مشرف شدند بسیار قابل توجه بوده است.

باقری گفت: تشرف زائران مسلمان غیرایرانی به صورت کاروانی به ویژه با پای پیاده تا 10 روز پس از سالگرد شهادت امام رضا(ع) نیز ادامه خواهد داشت و تاکنون نیز تشرف شمار زائران کشورهای شبه قاره ای، آسیای میانه و قفقاز به صورت کاروانی بیشتر از سایر نقاط دنیا بوده است.

وی بیان کرد: مدیریت امور زائران غیرایرانی از زمان ورود گردشگران و زائران غیرایرانی به حرم مسوولیت خدمتگزاری به آنان را برعهده می گیرد و برنامه های متنوع فرهنگی به همراه اهدای بسته های فرهنگی برایشان اجرا می کند.

او گفت: در بین رواقهای حرم مطهر رضوی 'رواق دارالمرحمه' به عرب زبانها، 'رواق کوثر' به اردوزبانان، 'رواق غدیر' به آذری زبانان و «رواق دارالرحمه» به زائران دیگر زبانهای مختلف دنیا اختصاص دارد.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی افزود: در این رواقها کارشناسان و مترجمان متناسب با نوع زبان مسلمان یا غیرمسلمان خدمات مختلفی را به زائران در حوزه های مختلف ارائه می دهند و هر زائر میهمان یک وعده غذای گرم در میهمانسرای حرم حضرت رضا(ع) نیز می باشد.

وی با پیش بینی اینکه بیش از 500 هزار زائر غیرایرانی تا پایان دهه آخر صفر به حرم مطهر مشرف می شوند گفت: دهه آخر صفر امسال بیش از هشت هزار محصول فرهنگی ویژه زائران غیرایرانی در حرم مطهر رضوی تولید شده است.

باقری افزود: تولید و چاپ کتیبه مزین به نام مبارک امام رضا(ع) برای اهدا به زائران و ارسال به موسسات خارج از کشور در شمارگان پنج هزار نسخه، تولید و چاپ سه هزار فلش کارت اطلاع رسانی برنامه های دهه آخر صفر و توزیع بین زائران از جمله برنامه های تبلیغات محیطی مدیریت امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی است.

وی گفت: برگزاری کلاسهای آموزشی، مراسم ویژه ایام صفر، حلقه های معرفت، مراسم حرم شناسی و برگزاری مسابقه بخشی از ویژه برنامه های این مدیریت برای زائران غیرایرانی است.