رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

آمادگی بانکها برای پرداخت تسهیلات به حادثه دیدگان زلزله - محتوای خبر

 

 

متن خبر

آمادگی بانکها برای پرداخت تسهیلات به حادثه دیدگان زلزله

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، استاندار خراسان رضوی در جلسه با مدیران عامل بانکهای  استان گفت: تاکید رئیس جمهور و معاون اول ایشان بر تسریع در روند اسکان و بازسازی و مقاوم سازی مناطق حادثه دیده در زلزله شانزدهم فروردین امسال است.

علیرضا رشیدیان افزود: 65 درصد اراضی خراسان رضوی بر روی گسل های زلزله قرار دارد و در این حادثه حدود یک هزار و 500 واحد آسیب دیدند که هزار واحد کمتر از 50 درصد آسیب دیدند و باید در ساخت و ساز بناهای روستایی و شهری دقت کامل صورت گیرد.

او گفت: با هماهنگی انجام شده مقرر شد پروانه ساخت بصورت رایگان به همراه 50 میلیون ریال برای زلزله زده ها و 20 میلیون ریال برای کسانی که وسائل اولیه آنها تخریب شد در قالب وام معیشتی بلا عوض پرداخت گردد.

رشیدیان افزود: 67 روستا بین 20 تا 70 درصد در این زلزله آسیب دیدند و با پرداخت وام 20 تا 25 میلیون تومانی برای ساخت از سوی بانک های عامل امیدواریم بتوانیم گام موثری برای ساخت واحد ها تا قبل از فصل سرما برداریم.

معاون بنیاد مسکن و انقلاب کشور هم در این جلسه گفت: بطور متوسط 55 هزار واحد در شهرها و روستاها با کمک تسهیلات بانکی ساخته، بازسازی و مقاوم سازی شدند.

مهدیان افزود: 200 هزار واحد مسکونی روستائی در 10 سال گذشته از بانکها وام دریافت کردند و بیش از 50 درصد واحدها هم مقاوم سازی شدند.

وی گفت: واحدهای روستایی خراسان رضوی با 30 درصد نوسازی و مقاوم سازی نسبت به میانگین کشوری که 40 درصد است عقب تر است.