Skip to Content

امامزاده سلیم (ع)

Loading the player...

دانلود

آستان امامزاده گرامی سلطان سلیم (علیه السلام) در شهرستان نیشابور، در بلندترین نقطه کوهستانی مشرف به روستای زیبای بوژآباد در 15 کیلومتری شمال شرقی نیشابور، با چشم انداز فوق العاده زیبا و دیدنی واقع شده است.

بنای ساختمان بقعه امامزاده گرامی در سال 1310 هجری شمسی بازسازی و ساخته شد. قبل از اینکه راه کنونی بقعه ساخته شود می بایست از 165 پلکان کوچک و بزرگ عبور نمود.

در تابلویی که بر دیوار بقعه نصب شده نسب شریف امامزاده با سه واسطه به امام زین العابدین (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است: سیدسلیم بن محمد العابد بن ابی الفتح بن ضیاء الدین بن امام زین العابدین (علیه السلام) رمضان علی عبدی در این باره می نویسد: ایشان از نسل چهارم حضرت ام علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب (علیه السلام) می باشد که در نیشابور به دستور نصربن سیار شهید و در قله کوه ضلع شمالی دهکده بوژآباد مدفون می شود. قاتل وی خدیج نام داشت و پس از گذشت چند ماه از شهادت این امامزاده شریف، حکومت نصب بن سیار در خراسان به دست صاحب الدوله ابومسلم عبدالرحمن سرنگون گردید.

بنای این امازاده -که در بین اهالی به «مزار تیغ» نامور است(12)-، در سال 1310 هـ. ش. به همت و تلاش دو شخص به نام‌های حیدر و مختار خاکباز بازسازی شده است. آرامگاه امامزاده سلیم در محیطی آکنده از درختان سایه‌گستر و بارور، فضایی سرسبز و روح‌بخش را فراهم آورده است.