رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

اهدای جایزه جهانی گوهرشاد به 8 بانوی فرهیخته جهان اسلام - محتوای خبر

 

 

متن خبر

اهدای جایزه جهانی گوهرشاد به 8 بانوی فرهیخته جهان اسلام

جایزه جهانی گوهرشاد امروز در مراسم ویژه ای به هشت بانوی فرهیخته از ایران و دیگر کشورهای اسلامی اهداء شد.

اهدای جایزه جهانی گوهرشاد به هشت بانوی فرهیخته جهان اسلام

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، دبیر دومین دوره جایزه جهانی گوهرشاد در این مراسم گفت: برای استفاده ازظرفیت عظیم فرهنگی آستان قدس رضوی برای ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل بیت علیهم السّلام و جریان سازی فرهنگی در زمینه نیکوکاری و مطالبه گری از غرب در حوزه زنان، دبیرخانه مجمع جهانی زنان در آستان قدس رضوی فعال شده است.

علی سروری مجد افزود: این مجموعه با هدف تجلیل از زنان فرهیخته و معرفی آنان به جهان در ذیل نام حضرت امام رضا علیه السّلام با عنوان بانو گوهرشاد تشکیل شده و در هر دوره هشت نفر از بانوان نیکوکار و برجسته جهان در حوزه های مختلف شناسایی و معرفی می شوند.

وی اظهار کرد: ملاکهای هشت گانه در انتخاب این بانوان شامل ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، جریان سازی فرهنگی و هنری، وقف و امور خیریه، خدمات عمرانی و پزشکی، امور علمی و آموزشی و پژوهشی و حوزه مدیریت و کارآفرینی هستند.

وی گفت: علاوه بر نیکوکاری، فرهیختگی و هنر نیز ملاک عمل بوده است.

سروری مجد افزود: با حضور 17 داور داخلی و خارجی، رزومه 120 بانوی مسلمان و فرهیخته در عرصه های مختلف بررسی شد که از این تعداد هشت نفر به مناسبت وجود هشتمین خورشید آسمان امامت و ولایت انتخاب شدند.

او اظهار کرد: چهار نفر از این تعداد از جمهوری اسلامی ایران و چهار نفر دیگر از کشورهای روسیه، عراق، کویت و نیجریه هستند که شامل نویسنده و پژوهشگر، خیر مدرسه ساز، استاد و محقق، امدادگر و حامی محرومان و کارآفرین هستند.

دکتر فردوس یاسین العوادی از عراق و معاون علمی، پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی کربلا، بانوی منتخب حوزه علمی و پژوهشی این دوره از جایزه جهانی گوهرشاد است.

زهرا گیتی نژاد از ایران، معلم و خیر مدرسه ساز از دیگر بانوان منتخب حوزه عمران است که با تشکیل یک موسسه خیریه تا کنون 250 مدرسه در کشور با کمک دیگر خیران ساخته که 80 مدرسه از این تعداد در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است.

بصیرت نهیبی از نیجریه منتخب دیگری است که 10 بیمارستان در 10 کشور در دست ساخت دارد.

زیلیشینا قاسموونا بانوی فرهیخته منتخب از روسیه است که در حوزه فعالیت های اسلامی و ترویج اسلام در روسیه تلاش های گسترده دارد.

مهری یزدانی بانوی منتخب ایرانی و همسر جانباز دفاع مقدس است که زندگی خود را صرف خدمت به این جانباز سرافراز و ساماندهی 300 نفر از همسران جانبازان اعصاب و روان و خدمت به این خانواده ها نموده است.

فرنگیس عنبری یزدی هم بانوی فرهیخته دیگری است که سالهای بسیار از عمر خود را صرف حمایت از محرومان کرده است.

بهجت افراز بانوی برجسته دیگر و فعال حوزه اجتماعی و هلال احمر به ویژه در زمینه حمایت و کمک به خانواده آزادگان و تالیف کتاب هایی در این حوزه است.

رباب علی دشتی هم بانوی خیر از کویت است که جایزه جهانی گوهرشاد را دریافت کرده است.