Skip to Content

آیت الله عزالدین حسینی زنجانی درصحنه های دفاع ازدین وانقلاب تاثیرگذار بود

آیت الله عزالدین حسینی زنجانی درصحنه های دفاع ازدین وانقلاب تاثیرگذار بود

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید یعقوب موسوی شامگاه شنبه در مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد ارتحال آیت الله سیدعزالدین حسینی زنجانی، افزود: نسل جوان باید با اندیشه ها و افکار این عالم ربانی بیشتر آشنا شوند.

وی یادآورشد: آیت الله زنجانی با اشراف کامل به علوم دینی، فلسفی و کلامی همواره در مواجهه با مسایل و تشریح روایات دینی از فلسفه صدرایی بهره می گرفت.

مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد ارتحال آیت الله سیدعزالدین حسینی زنجانی شامگاه شنبه با حضور گسترده آحاد مختلف مردم استان زنجان در مسجد جامع شهر زنجان برگزار شد.

این مراسم باشرکت آیت الله سیدمحمد حسینی زنجانی از مراجع عالیقدر شیعه، آیت الله جعفر شبیری زنجانی، آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و دیگر مسوولان استان و حضور گسترده مردم استان زنجان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مرجع عالیقدر آیت الله العظمی حاج سید محمد عزالدین حسینی موسوی مجتهد زنجانی در سال 1300ه. ش، در شهر زنجان و در بیت علم و فقاهت دیده به جهان گشود.

وی درخانواده ای عالم و مذهبی متولد شد به همین دلیل تحصیلات حوزوی را فرا گرفت و برای فرا گرفتن علوم از اساتید برجسته به نجف و قم، رفت.

پس از اتمام تحصیلات حوزوی به کار تدریس پرداخت و شاگردان بسیاری را تربیت کرد در زمان قبل از انقلاب نزدیکی خاصی با امام (ره) داشت و از مبارزین آن دوران محسوب می ‏شد.

در جریان این مبارزات و در یکی از سخنرانی های خود علیه رژیم پهلوی به صراحت نام امام را به کار می برد و همین امر سبب تبعید وی به مشهد شد.

آیت الله زنجانی تا پایان عمر شریفشان در مشهد سکونت داشتند و به تدریس علوم حوزوی و تالیف کتب ارزشمند پرداختند.

سید محمد عزالدین حسینی زنجانی روز 24 اردیبهشت 1392 در منزل شخصی خود در مشهد درگذشت و روز 26 اردیبهشت در دارالزهد حرم علی بن موسی الرضا به خاک سپرده شد.