Skip to Content

ایجاد 6 رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد کاشمر

ایجاد 6 رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد کاشمر


ایجاد 6 رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد کاشمر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر گفت: با رایزنی‌های انجام شده برای 6 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در واحد کاشمر موافقت اولیه اخذ شده و برای تصویب نهایی به مرکز آزمون ارسال شده است.

خبرگزاری فارس: ایجاد 6 رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد کاشمر

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، محمد جعفری صبح امروز در آئین نکوداشت هفته پژوهش در سالن کنفرانس شهید مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر اظهار کرد: در صورت تأیید و تصویب تا یکم دی ماه، در بهمن ماه امسال بر اساس تکمیل ظرفیت‌ها پذیرش دانشجو داریم.

وی با تبریک هفته پژوهش به پژوهشگران و دست‌اندرکاران حوزه پژوهش گفت: پژوهش و تحقیق یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی است که از گذشته مورد تأکید ژرف‌اندیشان بوده و همواره نیز در آیات و روایات متعدد و نیز در آموزه‌های مکتب اسلام بر ضرورت آن سفارش شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر با بیان اینکه در مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بر امر پژوهش و تحقیق بسیار توجه شده و صدور بخشنامه‌های متعدد در این زمینه حاکی از نگاه ویژه به افزایش تحقیقات و توسعه بحث پژوهش است، یادآور شد: توسعه تحصیلات تکمیلی، گسترش پژوهش‌های کاربردی، تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه و نیز تأمین منابع مالی به غیر از شهریه از سیاست‌ها و رویکرد جدید در دانشگاه آزاد اسلامی است.

جعفری با اشاره به اینکه در حال حاضر همه ساله با تعداد زیادی برای ورود در مقطع کارشناسی ارشد مواجهه هستیم، خاطرنشان کرد: در حالی که ظرفیت پذیرش تمام دانشگاه‌ها در سطح کشور سالانه 200 هزار نفر است اما در سال گذشته 950 هزار نفر داوطلب آماده ورود به مقطع کارشناسی ارشد بودند؛ بنابراین مراکز علمی باید تلاش کنند با بهره‌گیری از توانمندی و ظرفیت‌های موجود، ظرفیت لازم را در این حوزه ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پژوهش‌هایی که در مراکز آموزش عالی انجام می‌شود، با وجود زحمات و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده کاربردی نیست، تصریح کرد: با رویکرد جدید در بحث گسترش پژوهش‌های کاربردی در دانشگاه آزاد تلاش بر این است که بودجه مورد نیاز طرح‌های پژوهشی که قابلیت عملیاتی و اجرایی دارد تأمین و اختصاص یابد و به سایر پژوهش‌هایی که ثمری ندارد بودجه اختصاص نمی‌یابد.

رئیس دانشگاه آزاد کاشمر با اشاره به افزایش 4 درصدی بودجه پژوهش نسبت به سال گذشته، گفت: بودجه پژوهشی از 6 درصد به 10 درصد از بودجه دانشگاه افزایش یافته است که 5 درصد آن برای انجام پژوهش‌های داخلی و 5 درصد دیگر برای انجام پژوهش‌های برون دانشگاهی هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت موضوع پژوهش اظهار کرد: بر اساس بخشنامه‌ای که صادر شده است اگر استادی در مدت سه سال کار پژوهشی نداشته باشد به منزله قرار گرفتن در حالت رکود است و مورد بازخواست دانشگاه قرار می‌گیرد.

جعفری با ابراز تأسف از نبود ارتباط میان دانشگاه با صنعت گفت: با توجه به ظرفیت مراکز علمی اگر ارتباط بین دانشگاه با صنعت برقرار و در راستای تقویت آن تلاش شود، بهتر می‌توانیم با رابطه نزدیک با سازمان‌ها به توفیقات قابل قبولی در راستای توسعه و ارتقای شهرستان دست یابیم.

وی به رویکرد چهارم دانشگاه آزاد مبنی بر تأمین منابع مالی دانشگاه از غیر شهریه هم اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر حدود 100 هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و حدود یک میلیون در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و آزاد تحصیل می‌کنند؛ بنابراین با توجه به تورمی که وجود دارد و دانشگاه‌ها نیز با افزایش حقوق و دستمزد اساتید و کارکنان مواجهه هستند و در برخی مواقع دچار کمبود منابع مالی و حتی زیان‌دهی نیز می‌شوند، می‌طلبد که به سمت ایجاد منابع مالی در راستای تخصص و ظرفیتی که در دانشگاه‌ها وجود دارد، حرکت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد کاشمر ایجاد شرکت‌های دانش بنیان را یکی از راه‌های موثر در تأمین مالی منابع دانشگاه عنوان کرد و افزود: تأسیس و راه‌اندازی این شرکت‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال، افزایش شغل و توسعه مباحث علمی در حقیقت ایجاد ثروت نیز به همراه دارد و دانشگاه‌ها نیز از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با رویکرد تجاری‌سازی تحقیقات در ارتقای کیفیت زندگی عموم مردم نقش تأثیرگذاری ایفا کنیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه پژوهش موتور محرک پیشرفت و توسعه به شمار می‌رود امیدواریم بتوانیم در این راستا نیاز اقتصاد کشور را با رسیدن به خودکفایی در بخش‌های مختلف به حداقل برسانیم.