Skip to Content

بازدید استادان دانشگاه صلاح الدین عراق از آرامگاه فردوسی

استادان بزرگترین دانشگاه اقلیم کردستان عراق از مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی بازدید کردند.

به گزارش خبرنگارخراسان رضوی، خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان میزبان اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه صلاح الدین عراقرضوی، گروهی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه صلاح الدین عراق که برای بازدید از دانشگاه فردوسی و عقد تفاهم نامه به مشهد مقدس سفر کرده اند از مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی بازدید کردند.

در این بازدید، طاهر یکی از استادان برجسته این دانشگاه گفت: شاهنامه فردوسی جزو شاهکارهای جهان است و همه به آن افتخار می کنند.

او افزود: شاهنامه فردوسی از قدیم جزو دروس مدارس علوم دینی بود و در حال حاضر نیز در رشته های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه صلاح الدین به دانشجویان تدریس می شود.

این استاد زبان و ادبیات فارسی گفت : اشتراکات زیادی بین فرهنگ ملت ایران و عراق وجود دارد و تفاوت ها به حدی کم است که اصلا به چشم نمی آید.

او با اشاره به آشنایی اغلب کردها به داستانهای شاهنامه از قبیل: ضحاک و اسفندیار، رستم و سهراب خواستار توسعه روابط دو جانبه فرهنگی در عرصه های زبان و ادبیات فارسی شد.

این استاد برجسته کشور عراق در زمان اجرای مراسم شاهنامه خوانی،پیشنهاد کرد: این برنامه در دانشگاه صلاح الدین عراق و در زمان تدریس شاهنامه در کلاسهای درس اجرا شود.

همچنین با حضور عاطف فرهادی رییس دانشکده زبان‌ های دانشگاه صلاح‌ الدین اربیل اقلیم کردستان عراق و هاشمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه و واحدیان مدیر دفتر همکاری‌ های علمی بین‌ المللی دانشگاه، تفاهم‌ نامه همکاری میان 2 دانشگاه از سوی احسان قبول رییس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد و عاطف فرهادی رییس دانشکده زبان‌ های دانشگاه صلاح‌ الدین اربیل اقلیم کردستان عراق منعقد شد.

دانشگاه صلاح الدین اقلیم کردستان عراق در سال 1968 در شهر سلیمانیه تاسیس و در سال 1981 به شهر اربیل منتقل شد.

این دانشگاه در حال حاضر 24هزار دانشجو دارد و دارای 18 دانشکده است.