حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷

با نزدیک شدن به سالگرد ولادت شمس الشموس حضرت رضا (ع) آغاز تولید و پخش بیش از 20 برنامه در صدا و سیمای خراسان رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

با نزدیک شدن به سالگرد ولادت شمس الشموس حضرت رضا (ع) آغاز تولید و پخش بیش از 20 برنامه در صدا و سیمای خراسان رضوی

صدا و سیمای خراسان رضوی با نزدیک شدن به سالگرد ولادت امام مهر و رأفت به تولید و پخش بیش از 20 برنامه را آغاز کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز خراسان رضوی این برنامه ها در 3 بخش صدا، سیما و برون مرزی تولید و پخش می شود. 
بنا بر این گزارش صدای مرکز خراسان رضوی با برنامه هایی چون؛ ویژه برنامه زیر سایه خورشید، شبا هنگام و سرای زندگی به استقبال ولادت امام رضا (ع) می رود. زیر سایه خورشید از آیتم هایی گزارش مردمی از حرم، بحث کارشناسی، سبک و سیره رضوی، زمزمه های عاشقانه، مهربانترین میزبان، داستانک، سرود، تواشیح و مولودی خوانی تشکیل شده است در 11 قسمت 30 دقیقه ای پخش می شود.
عوامل این برنامه عبارتند از:
مجری، سمانه شاکری، گزارشگر: سجاد رسولی، صدابردار: مهدی افتخاری، کارشناس: حجت الاسلام مجید نصیری، تهیه کننده: سمانه رفیعی
برنامه های شبا هنگام و سرای زندگی هم در این ایام به سبک زندگی امام هشتم ( ع) و بیان سیره رضوی می پردازد.
 
رادیو تاجیکی در بخش برون مرزی مرکز خراسان رضوی نیز طبق روال گذشته هر سال در سالروز میلاد حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) ویژه برنامه ای را برای مخاطبان خود در تاجیکستان تهیه و پخش می کند. امسال نیز این رادیو برنامه ای 15 دقیقه ای با عنوان امام رئوف را به همین مناسبت تهیه کرده است که در شب سالروز میلاد با سعادت امام همام (ع)، روز میلاد و شب همان روز مجموعاً به مدت 45 دقیقه پخش می کند.
امام رضا (ع) در تاجیکستان شناخته شده اند و تقریباً همه مسلمانان این کشور با ایشان آشنایی کامل دارند و به ایشان به عنوان نبیره یا نوه پیامبر به شدت علاقمند هستند و هر سال تعداد قابل توجهی از تاجیکان به زیارت ایشان می شتابند.
ویژه برنامه امام رئوف تلاش دارد به ابعاد مهمی از زندگی اجتماعی و سیاسی امام رضا (ع) بپردازد و نقش برجسته ایشان در احیاء و ترویج اسلام ناب محمدی (ع) در شرق سرزمین های اسلامی همچون ایران، افغانستان و آسیای مرکزی را بیان کند.
رادیو تاجیکی صدای خراسان علاوه بر تولید این ویژه برنامه، هر هفته برنامه ای با عنوان غریب خراسان با هدف بیان سیره و زندگی هدایت بخش آن امام عزیز را به مدت 10 دقیقه به طور مستمر تهیه و روز بعد تکرار آن را پخش می کند. 
رادیو دری:
برنامه کافه صبح، در خانه، روی موج جوانی و ترنم باران هم با رویکرد ایام ولادت امام رضا (ع) از رادیو دری صدای خراسان رضوی پخش می شود.
سیمای خراسان رضوی نیز با عنایت به ایام با سعادت ولادت امام رئوف ویژه برنامه هایی را به شرح زیر در دست تولید و پخش دارد.
تا آسمان:
در این برنامه که به صورت زنده در ایام میلاد ثامن الائمه علی بن موسی الرضا (ع) از حرم امام رضا (ع) پخش می شود. این برنامه به سبک زندگی رضوی، احکام و پاسخگویی به مسائل مبتلا به، تربیت اسلامی از نگاه ائمه و امام رضا (ع)، مباحث اعتقادی، نهج البلاغه و تحلیل و تفسیر خطبه های نهج البلاغه با حضر کارشناسان به پاسخگویی سؤالات مخاطبین می پردازد.
عوامل برنامه عبارتند از:
تهیه کنندگان: محمد علی صادقی و عبدالرزاق رمضان نژاد و مجری برنامه جواد قاسمی نیا می باشد.
خورشید مهربانی:
برنامه زنده خورشید مهربانی هر شب قبل از افق مغرب تا بعد از اذان مغرب از حرم مطهر ( صحن جامع رضوی ) پخش می شود که در این برنامه علاوه بر کارشناسان مذهبی با رویکرد زندگی رضوی به بیان مباحث می پردازد. پخش زنده 
جشن های حریم رضوی شام گروه های سرود، مولودی، شعر رضوی و ... پخش می شود.
این برنامه از ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) تا ولادت امام رضا (ع) به تهیه کنندگی: علی محمد کاظمیان پور و اجرای محمد رجایی به روی آنتن می رود.
 
نورالهدی:
ویژه برنامه ای است که در ایام ولادت حضرت امام رضا (ع) از حرم مطهر رضوی به صورت زنده ارتباط با شبکه های سراسری و شبکه های استانی برقرار خواهد کرد.
در این ارتباط زنده فضای رضوی جشن های حرم مطهر امام رضا (ع) به مخاطبان شبکه متصل می شود.
تهیه کنندگان برنامه: محمد رضا امیری و عبدالرزاق رمضان نژاد و علی محمد کاظمیان پور می باشند.
 
برنامه میزبان:
برنامه ترکیبی میزبان برنامه ای است که از آیتم های دل نوشته، شعر رضوی، کارشناس، مستند رضوی و موسیقی مرتبط با امام رضا (ع) بهره مند می شود.
تهیه کننده و کارگردان برنامه امید نوریان است.
 
 
پخش زنده نماز جماعت و قرآن:
در این ایام نمازهای مغرب و عشاء با شکوه صحن جامع رضوی که با حضور ارادتمندان امام رضا (ع) برگزار می شود این نماز به امامت حضرت آیت ا... نوری همدانی مرجع تقلید جهان تشیع در حال برگزاری است و با حضور جمعیت 60 هزار نفری در صحن جامع برگزار می شود.
تهیه کننده برنامه علی محمد کاظمیان پور می باشد.
 
اطلاعات و اخبار:
واحد خبر مرکز خراسان رضوی همچون سال های قبل در این ایام به تولید گزارشهای مختلف حول محور امام رضا (ع) می پردازد.
از آن جمله گزارشها می توان به گزارش های پیوند مردم با امام، امامی که غریب نیست، ضامن آهو، مسیر خورشید، زائر مدافع حرم و 15 عنوان گزارش دیگر اشاره کرد.