رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

برنامه‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) در حرم رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

برنامه‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) در حرم رضوی

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، برنامه‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) را در حرم مطهر رضوی تشریح کرد.

اعلام برنامه‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) در حرم رضوی
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی،  حجت‌الاسلام حسین شریعتی‌نژاد در تشریح برنامه‎های حرم رضوی به مناسبت ولادت امام مهربانی‎ها گفت: جشن‎های شب و روز میلاد امام رضا(ع) طبق روزشمار برنامه‎های دهه کرامت با شعار «تشکل های مردمی پرچمدار خدمت کریمانه» و «امام هشتم (ع) جلوه رفعت - محور وحدت» برگزار می‎شود.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: هم‎زمان با شب میلاد امام رضا(ع) برنامه گلباران بارگاه منور شنبه ساعت 17:30 با حضور خادمان حرم رضوی از عرصه میدان شهدا آغاز می‎شود و همه حاضران با در دست داشتن شاخه گل به سمت حرم امام رئوف(ع) حرکت می‎کنند.
وی ادامه داد: در طی مسیر مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌‌سرایی خواهند پرداخت و زائران، مجاوران و خادمان پس از ورود به حرم مطهر در صحن جامع رضوی گردهم خواهند آمد و از برنامه اصلی «شکوه رضوان» بهره‌مند می‎شوند.
شریعتی‌نژاد افزود: مراسم جشن شب میلاد با سر سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در صحن جامع رضوی از ساعت 18 آغاز خواهد شد و تا ساعت 22:30 ادامه دارد.
وی در تشریح برنامه‎های شب میلاد امام رئوف(ع) گفت: در بخش اول مراسم شب میلاد که قبل از نماز مغرب و عشاء برپا می‎شود، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی به ایراد سخنرانی می‌پردازد و در ادامه ابراهیم قانع به مدیحه سرایی و شعرخوانی خواهد پرداخت.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه نماز مغرب و عشاء در شب و شام میلاد توسط آیت الله نوری همدانی اقامه می‎شود، عنوان کرد: بعد از اقامه نماز حسن خانچی در شب میلاد امام رضا(ع) زیارت امین الله را قرائت می‎کند‎ و در ادامه مدیحه سرایی چهار زبانه فارسی، هندی، عربی و ترکی در مدح هشتمین امام شیعیان اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: بعد از اجرای مدیحه سرایی چندزبانه، پرچم گنبد حرم حضرت رضا(ع) با اهدای گل  به همراه شعرخوانی حمیدرضا برقعه‌ای جهت اجرای آیین تعویض و اهتزاز پرچم به تولیت آستان قدس رضوی تقدیم می‎شود.
شریعتی‌نژاد اظهار کرد: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در شب میلاد ضمن خوش آمدگویی و تبریک میلاد امام رضا(ع) سخنرانی خواهند کرد و بعد از سخنرانی ایشان، با حضور چهارصد نفر سرودی در مدح امام رضا(ع) خوانده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سیدمهدی میرداماد در شب میلاد امام رضا(ع) به مدیحه‌سرایی خواهد پرداخت، گفت: قبل از مدیحه‌سرایی، آیین تعویض پرچم و نقاره‎زنی اجرا خواهد شد.
به گفته وی همچنین  نخستین بخش برنامه‎های روز میلاد یک‌شنبه ساعت 7 صبح با موضوع آیین شکرانه خدمت از باب الجواد(ع) تا صحن آزادی برگزار می‎شود و بخش دوم برنامه جشن روز میلاد نیز از ساعت 10 صبح در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‎شود.
وی ادامه داد: در این برنامه نیز حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا رنجبر به ایراد سخنرانی می‌پردازد و محمدجواد غفورزاده‌شفق، سید‎مهدی موسوی، مهدی سروری و احمد واعظی به مدیحه‎سرایی و شعرخوانی خواهد پرداخت.
معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: برنامه شام میلاد نیز از ساعت 18 در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود.
شریعتی‌نژاد عنوان کرد: در شام ولادت امام رضا(ع) بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرائت زیارت امین الله، یکی از باشکوه‎ترین محافل قرآنی حرم رضوی در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود.