Skip to Content

برگزاري نشست بررسي روابط ايران و افغانستان در بيرجند

برگزاري نشست بررسي روابط ايران و افغانستان در بيرجند

روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات منطقه‌ای و بین المللی امروز در نشستی تخصصی با حضور مقامات ایران و افغانستان در دانشگاه بیرجند برگزار شد .
این نشست به همت گروه پژوهشی افغانستان در دانشگاه بیرجند و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران شاخه خراسان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.
از40 مقاله رسیده به نشست بررسی روابط ایران و افغانستان ، 12 مقاله با عناوینی از جمله بررسی ماهیت روابط ژئوپلتیک ایران و افغانستان، امنیت نرم در افغانستان و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، فرصتهای منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی در روابط افغانستان و ایران، فرصت های خراسان جنوبی در توسعه روابط فرهنگی با جمهوری افغانستان، بدفهمی متقابل مانع توسعه روابط دو جانبه ایران و افغانستان و چشم انداز همکاری و سرمایه گذاری مشترک ایران و افغانستان در عرصه های علمی – آموزشی با حضور کارشناسان ایران و افغانستان بررسی شد.
آقای اسماعیلی رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان در این نشست با اشاره به بازماندن حدود 80
هزار دانش آموز افغان از پذیرش در دانشگاههای این کشور گفت: دانشگاه های بیرجند، سیستان و بلوچستان و فردوسی مشهد می توانند بخوبی پاسخگوی تقاضای دانش آموزان افغان برای تحصیلات عالی باشند.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز بر احیای دوباره مرزهای زمینی ایران و افغانستان و تغییر دکترین نظام درباره استانهای مرزی تأکید کرد .
آقای نامور مطلق گفت:آنچه دراستانهای مرزی هزینه می شود در واقع هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای منافع ملی است.
وی با اشاره به تصویر نادرستی که از افغانستان در ذهن ایرانی ها وجود دارد افزود : دیگران هم تصویر نادرستی از ایران در ذهن افغانها ایجاد کرده اند که مجامع دانشگاهی و رسانه ها باید در اصلاح تصویر نادرستی که بطور متقابل ایرانی ها درباره افغانستان وافغانها درباره ایران دارند تلاش کنند.
محمد امین صدیقی ، سرکنسول افغانستان در ایران هم در این نشست با یادآوری حمایت های مردم و دولت ایران از افغانستان در زمان اشغال شوروی و فتنه طالبان ، از مسئولان ایران خواست مشارکت در بازسازی افغانستان به سطح مشارکت ایران در سالهای نخست بازسازی بازگردد و امکان صادرات کالاهای تولید افغانستان به ایران هم فراهم شود.