Skip to Content

برگزاری مراسم موقوفه سوم شعبان در حرم مطهر رضوی

همزمان با سالروز میلاد با سعادت سید الشهدا، حضرت اباعبدالله الحسین (عليه السلام)، مراسم ویژه موقوفه سوم شعبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان خراسان رضوی این مراسم که با حضور توليت آستان قدس رضوي، نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي و امام جمعه مشهد مقدس، استاندار خراسان رضوي و جمعی از علما، پاسداران، جانبازان و مسئولان لشکری و کشوری و مسؤولان و خدام بارگاه منور رضوي در رواق مبارکه دارالزهد حرم مطهر رضوی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد نیز طی سخنانی در این مراسم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره واقفان و به ویژه میرزا فتحعلی خان صاحب ديوان، واقف موقوفه سوم شعبان حرم مطهر رضوی گفت: هرچه از مال، جان، نفس و عمر برای خودمان هزینه کنیم، فانی است. ولی کمترین حرکت در راه خداوند متعال همیشه ماندگار خواهد بود.

وی افزود: موقوفه این واقف همه ما را باید به این اندیشه معطوف کند که چقدر می توانیم در راستای امور خیر کار و هزینه کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد هم چنین به تبیین برخی از ویژگی های برجسته شخصیت سید الشهدا(ع) پرداخت و اظهار کرد: هیچ پیامبر و امامی هم چون اباعبدالله(ع) بلا، مصیبت و سختی ندیده اند. از همین روی خداوند متعال نیز خصائص بسیار عظیمی برای ایشان قرار داده که فیض عظیم زیارت امام حسین(ع) از آن جمله است.

وی با بیان اینکه جذبه و کشش وجود مبارک حضرت اباعبدالله(ع) فوق العاده است، افزود: بنا بر روایتی که از امام حسین(ع) در بحار الانوار ذکر شده، بعد از ظهور امام زمان(عج) نیز خون سید الشهدا(ع) آرام نمی گیرد.

گفتنی میرزا فتحعلی خان از رجال مشهور عصر قاجار و متولی آستان قدس رضوی بوده که رقباتی را نیز وقف این آستان ملکوتی کرده است.

تعزیه داری، تعظیم شعائر اسلامی و برگزاري مراسم جشن عید میلاد اباعبدالله(ع) از جمله مصارفی است که از سوی این واقف برای موقوفات تعیین شده است و در آستان قدس رضوی نیز همه این موارد مطابق با نیت واقف هزینه می شود.

مراسم ویژه موقوفه سوم شعبان، با قرائت بخشی از وقف نامه مرحوم فتحعلی خان و مدیحه سرایی سید جعفر ماهرخسار و پذیرایی از میهمانان به اتمام رسید.