رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

برگزاری همایش بین‌المللی دانشگاه سبزبه میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد - محتوای خبر

 

 

متن خبر

برگزاری همایش بین‌المللی دانشگاه سبزبه میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد

همایش بین‌المللی دانشگاه سبز 17 و 18 بهمن ماه به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهدبرگزار میشود

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی،کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت:این همایش بین‌المللی با عنوانبرگزاری همایش بین‌المللی دانشگاه سبزبه میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد "دانشگاه سبز" 17 و 18 بهمن ماه  با حضور 8 نماینده از دانشگاه‌های برتر دنیا در حوزه مدیریت سبز به میزبانی این دانشگاه برگزار میشود.

دکتر محمد کافی درنشست خبری اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در دانشگاه فردوسی مشهدافزود:  مقوله دانشگاه سبز، مقوله‌ای است که امروز به یک معیار بین‌المللی تبدیل شده است، دانشگاه سبز امتیازی است که بر اساس سیستم «گرین‌متریک» تعیین می‌شود و از 6 شاخص کلیدی محیط زیست و زیرساخت، انرژی و تغییرات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل، و آموزش برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌کند و با هدف ارائه چشم‌اندازی جامع از شرایط و سیاست‌های مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه‌های کشورهای گوناگون راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: مفهوم دانشگاه سبز به معنای پوشش گیاهی سبز نیست، بلکه به این معنا است که از حداقل انرژی لازم برای سیستم‌های دانشگاه استفاده شود و تا حد ممکن با مهربانی با محیط‌زیست رفتار شود و از طرفی تمامی دانشگاهیان اعم از اساتید، کارکنان و دانشجویان در حفظ محیط‌زیست دانشگاه مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ایده دانشگاه سبز بیش از 20 سال است در دانشگاه فردوسی مشهداجرا میشود.

کافی بیان کرد: قطعا سرسبزی و ترویج پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، صرفه‌جویی در منابع و تفکیک زباله‌ جزو معیارهای دانشگاه سبز محسوب می‌شود، اگرچه دانشگاه فردوسی مشهد هنوز با این آرمان‌ها فاصله دارد، اما تلاش کرده تا به این اهداف دست پیدا کند.

 رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات این دانشگاه در راستای تحقق دانشگاه سبز، تاکید کرد: با سازمان‌ پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد سازمان‌های توزیع کننده ، آب و فاضلاب تفاهم‌نامه‌هایی به منظور بهسازی و حفظ پایدار محیط‌زیست در دانشگاه منعقد شده است.

نخستین همایش ملی دانشگاه سبز سال گذشته به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار شد و امسال با توجه به تجربیات دانشگاه فردوسی و به عنوان دومین دانشگاه سبز کشور و همچنین با توجه به وجود بارگاه مطهر رضوی در مشهد مقدس، قرار شده این همایش امسال با حمایت‌های وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای نخستین بار این همایش در سطح بین‌المللی در دانشگاه فردوسی برگزار شود.