Skip to Content

بهره برداری از 33 معدن جدید در خراسان رضوی آغاز شد

بهره برداری از 33 معدن جدید در خراسان رضوی آغاز شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از آغاز کار بهره برداری از 33 معدن جدید با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان خبر داد.

 

'راضیه علیرضایی' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: برای بهره برداری از این معادن که دارای ذخیره یکهزار و 716 میلیون تن مواد معدنی می باشند 161 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: معادن مزبور شامل فلزی، غیرفلزی و مصالح ساختمانی از جمله تراورتن، خاک صنعتی، سنگ آهک، سنگ لاشه، گچ خاکی، مرمر، مرمریت، شن و ماسه، منگنز، بنتونیت، سنگ آهن، خاک رس، کرومیت، باریت، سیلیس، کائولن و سنگ نمک صنعتی است.

علیرضایی گفت: میزان استخراج سالیانه این معادن 870 هزار تن است که در شهرستان های بجستان، تربت حیدریه، چناران، خواف، زاوه، سبزوار، فریمان، تربت جام، کاشمر، کلات، گناباد، نیشابور و مشهد قرار دارند و برای 259 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: در استان 658 معدن فعال دارای پروانه بهره برداری و 71 معدن متروکه وجود دارد که ذخیره قطعی آنها نزدیک سه میلیارد تن و ظرفیت اسمی استخراج آنها 26،4 میلیون تن در سال است.

علیرضایی گفت: با بهره برداری از معادن جدید در سال جاری، شمار معادن خراسان رضوی به 691 معدن با ذخیره چهار میلیارد و 716 میلیون تن و استخراج سالانه 27 میلیون و 270 هزار تن رسید.

وی خاطر نشان کرد: پارسال 49 معدن جدید با 43 میلیون و 600 هزار تن ذخیره و 196 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

علیرضایی گفت: خراسان رضوی مانند دیگر مناطق کشور دارای شرایط و ویژگی های خاص زمین شناسی است و شرایط به لحاظ معدنی در استان بسیار مطلوب است.

وی افزود: قسمت شمالی استان خراسان رضوی که حجم بارندگی و وضعیت هوایی بهتری دارد ذخایر معدنی و راهبردی کمتر و در مناطق جنوبی و شرقی که وضعیت نامناسبی به لحاظ اقلیمی دارد ذخایر عظیم و راهبردی مثل سنگ آهن وجود دارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرکه از 66 نوع ماده معدنی کشف شده در کشور 46 مورد در استان خراسان رضوی شناخته شده و برای آن پروانه بهره برداری صادر شده است.

وی گفت: برخی از معادن استان منحصر به فرد یا حداقل در کشور بنام است که از جمله آن می توان معدن سنگ آهن سنگان با ذخیره قطعی 700 میلیون تن، معادن کائولین گناباد، سنگهای تزئینی بجستان و فیروزه نیشابور را نام برد.

علیرضایی افزود: نزدیک هشت هزار نفر به طور مستقیم در معادن خراسان رضوی فعالیت دارند اما شمار افرادی که به طور غیرمستقیم در معادن فعالند دو برابر این تعداد است.