Skip to Content

بیش از یک لشکر

Loading the player...

یا مَن اِسمُه دَواء وَ ذِکرهُ شَفاء

طبیب حاذق سرگرم مداوای بیمارانی بود که اغلب ناله‌هایشان با توصیه‌اش کم می‌شد امّا دو فرستاده‌ی امیر سامانی غرولند کنان قصد داشتند تا این طبیب را برای مداوای بیماری امیر منصور سامانی به دربار ببرند. برای طبیب امّا مداوای مردم بیش از مداوای امیر سامانی اهمیّت داشت. یکی از فرستادگان در قبال سرکشی طبیب از دستور امیر، با عصبانیّت شمشیر از غلاف بیرون ‌کشید و خطاب به طبیب گفت: "سر از بدنت جدا خواهم کرد!" ...

نمایش"بیش از یک لشکر" به بخشی از زندگی پزشک حاذق اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم هجری قمری ـ محمّد زکریای رازی ـ می‌پردازد که با تدبیری حکیمانه موفّق به مداوای امیرمنصور سامانی می‌شود که پزشکان دربار و دیار از درمانش عاجز بودند. پس از معالجه، امیر راضی از این درمان به اطرافیان گفت: " چنین طبیبی بیش از یک لشکر می‌ارزد".

محمّد بن زَکَریای رازی (۲۵۱ ه. ق. ـ ۳۱۳ ه. ق) پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی است که آثار ماندگاری در زمینه‌ی پزشکی، شیمی و فلسفه نوشته و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد(اسید سولفوریک) مشهور است. به‌گفته‌ی جرج سارتن ـ پدر تاریخ علم ـ رازی « بزرگ‌ترین پزشک ایران و جهان اسلام در زمان قرون وسطی بود.  پرویز اذکایی و جوئل کریمر در کتاب «احیای فرهنگی در عهد آل بویه» رازی را شخصیتی دانسته‌اند که بر قلّه‌ی انسان‌گرایی ایرانی ایستاده است. به پاس زحمات فراوان رازی در داروسازی، روز پنجم شهریورماه (۲۷ اوت) روز بزرگداشت این شیمی‌دان بزرگ ایرانی و روز داروسازی نام‌گذاری شده‌است.

متن نمایش " بیش از یک لشکر " برگرفته از کتاب چهارمقاله‌ی ابوالحسن احمد سمرقندی ملقّب به نظامی عروضی است.

صدای خراسان رضوی این نمایش را به مدّت 30 دقیقه برای شما و دیگر علاقمندان به مفاخر ملّی تولید کرده است.

 

تاریخ تولید: 1395

نویسندگی، تهیّه‌کنندگی و کارگردانی : عبّاس طاهری

صدابردار : امیر دادور

گوینده : امیر حسین کشوری

بازیگران : حجت مشرفی، مجید شیخ الاسلام، علی حافظی، حامد حبیبی و کریم جشنی