رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

بیش از 200 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد نیازمند بیابان زدایی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

بیش از 200 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد نیازمند بیابان زدایی

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: 231 هزار هکتار از زمینهای این بیش از 200 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد نیازمند بیابان زداییشهرستان در قالب چهار کانون فرسایش بادی نیازمند اجرای عملیات بیابان زدایی و مقابله با ریزگردها است.

مجتبی محرابی در نشست خبری هفته منابع طبیعی افزود: از ابتدای فعالیتهای بیابان زدایی گناباد از سال 1345 تاکنون حدود 60 هزار هکتار از عرصه های این شهرستان احیا شده است که در مقایسه با روند بیابان زایی سرعت بسیار کمی دارد.

او با بیان این که اقدامات بیابان زدایی نیازمند نگاه ویژه و ملی و همچنین مشارکت همگانی است، گفت: عملیات ساخت بادشکن، نهالکاری، بذرپاشی، جمع آوری بذر و تولید نهال گلدانی و قرق مناطق و حفاظت از اراضی در عرصه 500 هکتار از مناطق بحرانی گناباد با همکاری و مشارکت مردم در حال انجام است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد کمبود اعتبار و نیروی انسانی را مهمترین مشکلات اداره منابع طبیعی گناباد اعلام کرد و گفت: برای حفاظت از 570 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی این شهرستان فقط چهار نیروی حفاظتی فعال است که جوابگوی نیاز نیست.

محرابی افزود: در کشور بطور میانگین برای هر 80 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی یک محافظ در نظر گرفته شده که گناباد در این زمینه از میانگین کشوری پایین تر است.

85 درصد از عرصه پنج هزار و 900 کیلومتر مربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.