Skip to Content

بیماران هموفیلی در مراجعه اورژانسی شبانه به بیمارستان با مشکل دریافت فاکتور مواجه هستند

بیماران هموفیلی در مراجعه اورژانسی شبانه به بیمارستان با مشکل دریافت فاکتور مواجه هستند

اکرم طبقچی روز سه شنبه در جلسه کمیته بیماران خاص استان افزود: دو بیمارستان شهید قاضی و کودکان پاسخگوی نیاز بیماران هموفیلی هستند که به دلیل عدم ارایه خدمات اورژانسی شبانه در بیمارستان شهید قاضی این بیماران به بیمارستان امام رضا (ع) مراجعه می کنند که در اکثر موارد با نبود فاکتور مواجه می شوند.

وی ادامه داد: این بیماران روزها نیز هنگام مراجعه به این دو بیمارستان با وجود خونریزی به طور کامل نیم روز خود را برای طی مراحل اداری برای دریافت خدمات طی می کنند.

طبقچی گفت: به دلیل نبود آزمایش تشخیص بیماری هموفیلی در استان افراد به تهران مراجعه می کنند که هزینه های هنگفتی را برای انان به دنبال دارد.

وی با اشاره به نبود آزمایش تعیین سطح برای بیماران هموفیلی در استان اضافه کرد: متاسفانه در برخی موارد به خصوص در کودکان هموفیلی شاهد این هستیم که کادر درمانی از روی تخمین و معاینات بالینی بدون آزمایش ضد فاکتور، اقدام به تغییر فاکتور می کنند که این برای بیمار مضر است.

مسوول کانون هموفیلی استان افزود: به دلیل نبود آزمایش بی سی آر در مراکز دولتی و هزینه بالای این آزمایش در مراکز غیر دولتی این بیماران در برخی موارد برای دریافت خدمات دندانپزشکی با مشکل مواجه می شوند.

وی از مسوولان خواست برای ارایه خدمات مطلوب تر به بیماران هموفیلی درمانگاه شبانه روزی احداث شود.

در این جلسه مصوب شد فاکتورهای مورد نیاز بیماران در داروخانه اورژانس بیمارستان امام رضا تهیه و تامین شود، دانشگاه علوم پزشکی تبریز موظف شد درمانگاه بیماران خاص تا پایان مهر ماه سالجاری را راه اندازی کند و مشکل انجام آزمایشات بی سی آر و تعیین سطح فاکتورها نیز تا آخر شهریور برای این بیماران را برطرف کند.