Skip to Content

تامين 45درصد هزينه‌هاي جاري دولت از محل درآمدهاي مالياتي

تامين 45درصد هزينه‌هاي جاري دولت از محل درآمدهاي مالياتي

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت:هم‌اکنون در اوج تحول نظام مالیاتی کشور قرار داریم.

علی عسگری امروز در همایش کمیته مدیران اداری و مالی شهرداری کلانشهرهای کشور افزود : امروز در نظام مالیاتی تحولی در حال اجراست که هم‌اکنون در اوج آن قرار داریم و می‌خواهیم با برنامه‌ریزی شرایط را در امور مالی کشور تغییر دهیم.
او افزود: هم اکنون راهکاری جز تغییر شرایط نیست که در این زمینه اصلاحات را از دو سال و 6ماه قبل شروع کردیم و با انعقاد قراردادی با مخابرات برای زیرسازی یک طرح جامع مالیاتی اظهارنامه‌های مالیاتی باید به سهولت به دست ما برسد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اطلاعات موجود در چرخه اقتصادی مبنای سنجش مالیات است و 45درصد هزینه‌های جاری دولت و 34 درصد از بودجه عمومی از درآمدهای مالیاتی تامین می‌شود گفت:امسال 95درصد از مالیات‌ بر ارزش افزوده وصول شده است.

عسگری افزود:امسال در اوج ارسال اظهارنامه‌ها 400تا 450هزار اظهارنامه بدون هیچ مشکلی ارسال شد.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت:چهار سال گذشته اصلاح قانون مالیات مطالعه و دو سال بعد به مجلس ارائه شد که امروز به تصویب رسیده است و حدود 90 درصد از خواسته‌های ما در آن لحاظ شده است.
عسگری افزود :هم اکنون در چارچوب اجرای طرح جامع مالیات که نرم‌افزار آن در سه استان آزمایش شده و امسال در هفت استان دیگر هم اجرا می‌شود می توان از هر نقطه ایران بدون محدودیت زمان اطلاعات را گرفت و اظهارنامه پرکرد.

او بدون اشاره به نام این استانها افزود : این طرح جامع سال آینده در همه کشور اجرا می‌شود
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت : اداره مالیات برای دقت در انجام امور در سازمان 12 هزار نیروی انسانی را با رشته‌های تخصصی مربوط به حوزه مالی جذب کرده‌است.
عسگری افزود : کشور ما نوزدهمین اقتصاد دنیا و با ظرفیت‌های زیادی در این حوزه است که با توجه به این نکات می‌توانیم بهره‌برداری‌های اقتصادی زیادی در بسیاری از حوزه‌ها داشته باشیم.
او گفت:در کشور ما هفت درصد از تولید ناخالص مالیات گرفته می‌شود که کمتر از مالیات اخذ شده در کشور‌های در حال توسعه است.
رئیس سازمان امور مالیاتی افزود : در هشت ماه گذشته امسال ،مالیات‌های ارزش افزوده 7هزار میلیارد تومان بوده که هزار میلیارد تومان آن هنوز توزیع نشده است .
عسگری افزود : سهم هر کدام از کلانشهر‌ها چون اصفهان 532 ،تهران بیش از 6 هزار، کرج 241، مشهد 484، شیراز 3431 و قم 148 میلیارد تومان بوده که این نشان می‌دهد مالیات بر ارزش افزوده بهترین و نقدترین شیوه اخذ مالیات است.

اومالیات‌های ارزش افزوده سال 92 را 9 هزار و 300میلیارد تومان اعلام کرد .
همایش دو روزه معاونان شهرداریهای کلانشهرهای کشور امروز در مشهد آغاز شد .

این همایش با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ، و حدود 150 نفر از معاونان و مدیران حوزه اداری و مالی کلانشهرهایی چون تهران ، تبریز ، اصفهان ،شیراز ، اهواز ، قم ،کرج ، همدان و کرمانشاه درهتل پردیسان مشهد آغاز شده است .