Skip to Content

ترانزیت ۹ میلیون و ۹۱۱ هزار تن کالا از مرزهای کشور در ۹ ماه

ترانزیت ۹ میلیون و ۹۱۱ هزار تن کالا از مرزهای کشور در ۹ ماه

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری گفت: در ۹ ماه نخست سال ۹۳، بیش از ۹ میلیون و ۹۱۱ هزار تن کالا از کشور ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۰ درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری فارس: ترانزیت ۹ میلیون و ۹۱۱ هزار تن کالا از مرزهای کشور در ۹ ماه

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، محمدجواد عطرچیان اظهار داشت: پس از اقدامات انجام شده از سوی ‌سازمان راهداری در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل و تقویت کریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران در مدت مذکور بالغ بر 9 میلیون و‌ 431 هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 95 درصد از طریق جاده و 479 هزار تن معادل 5 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای 10 درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: از مجموع کالاهای ترانزیت شده، 4 میلیون و 482 هزار تن را مواد نفتی و 5 میلیون و 428 هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه، انواع ترکیبات شیمیایی، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، مواد غذایی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور پایانه پرویزخان با 2 ‌میلیون و 620 هزار تن معادل 26 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود، پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی ‌اظهار داشت: در زمینه ترانزیت خروج کالا از کشور، بندر امام خمینی (ره) با 3 ‌میلیون و 375 هزار تن معادل 34 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، سرخس و لطف‌آباد در رده‌های بعدی قرار دارند.

عطرچیان بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: از 428 هزار دستگاه تعداد سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، 260 هزار دستگاه معادل 61 درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است.

وی اضافه کرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا کند.

عطرچیان با بیان این که آمار ترانزیت کالا از کشور و میزان کالاهای عبوری نشان دهنده نقش و اهمیت کریدور شمال و جنوب در ترانزیت کشور است، افزود:با کامل شدن زیرساخت‌های لازم این نقش به مراتب افزایش می‌یابد، از طرفی توجه هم‌زمان به مبادی ورودی و خروجی کالا در شمال – جنوب و شرق – غرب کشور که تکمیل کننده کریدورهای بین‌المللی هستند، جایگاه ایران را در این صنعت مستحکم خواهد کرد و می‌تواند قطب ترانزیت در منطقه باشد.