رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

تغییر مثبت موقعیت بین المللی ایران بعد از اجرای برجام - محتوای خبر

 

 

متن خبر

تغییر مثبت موقعیت بین المللی ایران بعد از اجرای برجام

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، سیدعباس عراقچی، در نشست اعضای خانه احزاب خراسان رضوی در مشهد افزود: تا تغییر مثبت موقعیت بین المللی ایران بعد از اجرای برجامقبل از برجام همه دنیا علیه ایران و در کنار آمریکا بودند اما پس از این توافق بین المللی، همه کشورهای دنیا در کنار برجام و علیه آمریکا هستند.

او افزود: هم اکنون،جمهوری اسلامی ایران در جایگاه یکی از قدرتهای تاثیرگذار در دنیا شناخته می شود.

معاون وزیر امور خارجه گفت: نقش و تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران پس از این قرارداد چنان تغییر کرده است که شورای امنیت از ایران به عنوان ضامن صلح در منطقه و در جریان ماجرای سوریه نام می برد.

عراقچی به دستاوردهای برجام اشاره کرد و افزود : لغو 6 قطعنامه شورای امنیت علیه ایران و برداشته شدن تحریم های خرید هواپیما برای ایران از برکات اجرای برجام است.

او گفت: برجام در زمینه بانکی نیز اثرات مثبت خود را گذاشت و درست است که در زمینه بانکی هنوز به وضعیت عادی برنگشته ایم ولی این امر به دلایلی غیر از برجام مربوط است.

معاون وزیر خارجه افزود: تحریم های اولیه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به برجام هیچ ربطی ندارد و مربوط به قبل از موضوع هسته ای است لذا در مذاکرات هسته ای وارد این مرحله نشدیم و اجازه این کار را نیز نداشتیم

عراقچی گفت: برجام برای به ثمر نشستن نیاز به زمان دارد و در یک سال گذشته نیز دولت از ظرفیت های برجام خوب استفاده کرده است و شرایط نسبت به یک سال پیش بسیار متفاوت شده است.

او افزود:رهبر هوشمند و فرزانه نظام جمهوری اسلامی ایران هر کجا احساس کنند برجام مخالف منافع ملی است جلو اجرای آنرا خواهند گرفت و با اجرای برجام به هیچ عنوان از دشمنی و تقابل ایران با آمریکا چیزی کم نمی شود.