Skip to Content

تقویت روابط تجاری خراسان رضوی با ایالت سین کیانگ کره جنوبی

در دیدار استاندار خراسان رضوی با سفیر کره جنوبی بر تقویت روابط تجاری و فرهنگی این استان با ایالت سین کیانگ کره جنوبی تاکید شد.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی، خبرگزاری صدا و سیما ، استاندار خراسان رضوی در این دیدار گفت: سفرا به عنوان پنجره ای برای تعامل بین کشورها تقویت روابط تجاری خراسان رضوی با ایالت سین کیانگهستند و باید از این فرصت به ویژه پس از اجرایی شدن برجام در راستای تحکیم و گسترش مناسبات استفاده کنیم.

علی رضا رشیدیان افزود: در راستای توسعه روابط بین المللی، در دولت یازدهم به استانداران اختیار داده شده تا روابط منطقه ای خود را با کشورهای مختلف برقرار و گسترش دهند.

او گفت: وظیفه ما شناسایی فرصت ها، معرفی آن ها به بخش خصوصی و حمایت از آنان است خراسان رضوی به لحاظ جمعیت و وسعت جزو استان‌ های مهم و پهناور ایران به شمار می‌ رود و با اقتصادی قوی دارای ظرفیت‌ های فراوانی در حوزه‌ های گردشگری، صنعت، معدن، خدمات و کشاورزی است.

رشیدیان افزود: وجود معادن سرشارو غنی سنگ آهن و 46 ماده معدنی دیگر و فعالیت 9 واحد فولادی این استان را به یکی از قطب های فولاد کشور تبدیل کرده است که زمینه بسیار خوبی برای همکاری بین دو کشور به شمار می رود.

استاندار خراسان رضوی، توانمندی استان در حوزه تولید خودرو، قطعات و لوازم جانبی آن و لوازم خانگی را از دیگر فرصت های سرمایه گذاری مشترک برشمرد و خاطر نشان کرد: آماده همکاری با کشور کره جنوبی در این حوزه ها هستیم.

رشیدیان گفت: قرار گرفتن خراسان رضوی در کریدور شمال، جنوب و شرق، غرب، مزیت ترانزیت، وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در جوار مرز، دسترسی آسان به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، شرایط منحصر به فردی را برای استان به وجود آورده که می توان از آن برای صادرات کالاهای کره جنوبی استفاده کرد.

او وجود نیروهای متخصص و توانمند، فعالیت دانشگاه و مراکز آموزش عالی، 300 هزار دانشجو و 5 هزار عضو هیات علمی را از جمله مزیت های خراسان رضوی برشمرد که زمینه را برای تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور فراهم می کند.

استاندار خراسان رضوی همچنین خواستار تبادل هیات های تجاری، برپایی نمایشگاه های تخصصی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دو طرف در راستای توسعه ی مناسبات اقتصادی دو کشور شد.

کیم سئونگ هو سفیر کره جنوبی در ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضورش در این استان، از خراسان رضوی به عنوان استانی پهناور و پر ظرفیت یاد کرد و ضمن مثبت ارزیابی کردن نتایج سفرش به خراسان رضوی، گفت: ایران فقط تهران نیست و برنامه ما توسعه روابط با سایر مناطق جمهوری اسلامی ایران است.

او افزود: هر چند روابط تجاری ایران با این کشور در حال گسترش است اما این کافی نیست و باید به سایر حوزه ها نیز تعمیم پیدا کند.

کیم سئونگ هو با تاکید بر حمایت از حضور بخش خصوصی کشورش در ایران و خراسان رضوی گفت: برای پایداری روابط بین دو کشور، باید تعاملات را به سطوح مردمی و در حوزه های فرهنگی گسترش دهیم.

او با اذعان به ظرفیت های خراسان رضوی در حوزه های صنعتی، معدنی، خدماتی و کشاورزی، گفت: شرکت های قدرتمند کشورش را برای حضور در این استان تشویق و ترغیب خواهد کرد.