سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تلاش ما امید آفرینی، و بیان توانمندی های استان در جهش تولید و تسهیل در ارتقاء شرایط اقتصادی است. - نمایشگر محتوای خبر

 

 

تلاش ما امید آفرینی، و بیان توانمندی های استان در جهش تولید و تسهیل در ارتقاء شرایط اقتصادی است.

 
مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی آخرین نگاه ها و باورهای اقتصادی مردم را تشریح کرد.
 
 
نشست مشترک صدا و سیمای خراسان رضوی با رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس شورای اسلامی و رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی برگزار شد. در این نشست محسن نصر پور مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی ضمن خیر مقدم به حجت الاسلام دکتر حسین زاده بحرینی و دکتر حسینی، نام گذاری سال های اخیر را ناشی از اهمیت بنیادین اقتصاد و تولید دانست. وی گفت: از آغازین روزهای سال، ستاد جهش تولید در مرکز خراسان رضوی تشکیل شده است و سیاست های رسانه تسهیل موانع تولید است. وی با اشاره به اینکه وظایف و اولویت های ذاتی صدا و سیما فرهنگ سازی است؛ تبیین شعار سال و فرهنگ سازی در این زمینه را از مهمترین وظایف صدا و سیما بیان کرد و گفت: ایشان با بیان این نکته که تلاش ما امید آفرینی و بیان توانمندی های استان در جهش تولید و تسهیل موانع در تولید صنایع غذایی، قطعات خودرو، بازار سوغات برای زائران و گردشگران، تولیدات کشاورزی و صادرات کالا به کشورهای همسایه است.
محسن نصر پور با اشاره به اینکه توسعه روابط با کشورهای همسایه راهبردی است گفت دغدغه های اصلی مردم مبارزه با فساد و حل مشکلات معیشتی و ایجاد اشتغال دانست.
در ادامه حجت الاسلام دکتر حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، اقتصاد دان و رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس ضمن تشکر از مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی بی تفاوتی دولت و حاکمیت در معیشت مردم را که در ذهن مردم نقش بسته است را بسیار مضر و نگران کننده دانست. وی شرایط امروز جامعه و رفتار مردم را متأثر از ذهنیتشان و آن را از مهمترین علت های چالش تولید عنوان کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتایج « شاخص کسب و کار » که به طور مرتب توسط بانک جهانی منتشر می شود و در آن جزئیات اقتصادی و شرایط کسب و کار در کشورهای دنیا رصد شده و نتایج آن به طور مرتب منتشر می شود، نتایج حاصله در باره ایران را نتایج خوبی ندانست. به گفته حسین زاده بحرینی شرایط کسب و کار در ایران جزو سختگیرانه ترین کشورها بوده و شاخص ها باعث شده که ایران در رتبه های اولیه کشورها در شرایط سخت صدور مجوز کسب و کار قرار گیرد. وی همچنین با استناد به « شاخص کسب و کار » برخی از متغیرهای دیگر مؤثر در کسب و کار همچون زمان مورد نیاز برای صدور مجوز و پرداخت مالیات و قوانین و مقررات مربوط به کسب و کار را تشریح نموده و از فاصله معنی دار بین ایران و سایر کشورها سخن گفت که این مسئله تضاد و تناقض سیاست کلی نظام در حوزه تولید ملی و جهش تولید و رونق اقتصاد با سیاست و روال رایج در اجرای قوانین را به خوبی نشان می دهد.
در ادامه نیز دکتر حسینی نایب رئیس خانه صنعت و معدن کشور و رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی ضمن تأیید موانع و مشکلات مطرح شده توسط رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس، مشکل عمده در فرایند تولید را موانع مالی و بانکی برشمرد. دکتر حسینی با تشریح موانع مالی و بانکی در راه تولید از تضاد این سیاست ها سخن گفت. به گفته وی در شرایط فعلی کشور که باید هدف رونق و افزایش تولید باشد بانک ها باید با نگاه توسعه ای به این مقوله نگاه کنند که متأسفانه این گونه نیست. نائب رئیس خانه صنعت و معدن قوانین کشور در حوزه سیاست های مالی و پولی را مغایر با سیاست های کلی نظام دانسته و آنها را مشکل آفرین دانست. سود مرکب و وجه التزام مرکب مهمترین معضلاتی است که رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی بر سر راه توسعه فضای کسب و کار می داند. به گفته وی قوانین بانکی مشکل آفرین متأسفانه از سوی بانک مرکزی به بانک ها دیکته شده و تنها راه برون رفت از بن بست تولید را اصلاح قوانین پولی و مالی درباره تولید دانست.
در خاتمه این نشست محسن نصر پور مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی ضمن اظهار آمادگی مجدد این مرکز در فرهنگ سازی بین مخاطبین، ترویج مصرف کالای ایرانی و تولید ملی و جهش تولید را مهمترین سیاست و هدف همکاران صدا و سیمای خراسان رضوی عنوان نمود.