Skip to Content

توقف جمع‌آوری زباله‌های عفونی در کاشمر

توقف جمع‌آوری زباله‌های عفونی در کاشمر

 رئیس سازمان نظام پزشکی کاشمر گفت: هم‌اکنون جمع‌آوری زباله‌های عفونی به طور جداگانه در این شهرستان به‌علت هزینه‌هایی که دارد متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه‌ی خراسان، علیرضا ناصری با بیان اینکه براساس طرحی که ارائه شده دکترهای که براساس کارشان اقدام به تولید زباله عفونی می‌کنند براساس میزان تولید شده موظف به پرداخت هزینه‌های برآورد شده توسط شهرداری می‌شوند، گفت: هم‌اکنون به دلیل اینکه جمع‌آوری و بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی به طور جداگانه هزینه‌های زیادی در پی دارد در حال حاضر این طرح متوقف شده است.

ناصری با بیان اینکه توافقات لازم برای جمع‌آوری زباله‌های عفونی با شهرداری انجام شده است، افزود: نظام پزشکی با توجه به محدودیت‌هایی که دارد و نداشتن ابزار قانونی نمی‌‎تواند هزینه‌های لازم را از دکترهایی که زباله عفونی تولید می‌کنند، دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه در راستای جمع‌آوری زباله‌های عفونی و هزینه‌های آن توافقاتی با شهرداری صورت گرفته است، عنوان کرد: به دلیل اینکه مجموعه نظام پزشکی نمی‌تواند هزینه‌های مربوط به جمع‌آوری، بی‌خطرسازی و دفن زباله‌های عفونی را پرداخت کند به همین جهت با شهرداری و شورای اسلامی شهر کاشمر به این توافق رسیدیم که مجموعه نظام پزشکی با شناختی که از خدمات دهی پزشکان دارد و توان کارشناسی که دارد در زمینه تولید زباله عفونی هر یک از پزشکان ضرایبی مشخص و شهرداری نیز هزینه آن را برآورد کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی کاشمر با اعلام اینکه میزان تولید زباله‌های عفونی در هشت گروه طبقه‌بندی شده و پزشکان براساس ضرایب تعیین شده باید هزینه‌های آن را پرداخت کنند، ادامه داد: براساس این طرح کسانی که کمترین و بیشترین میزان تولید زباله را دارند تقسیم‌بندی می‌شوند و براساس آن هزینه‌های مربوطه که از سوی شهرداری برآورد شده است، اخذ خواهد شد.

ناصری در ادامه با بیان اینکه در شش درمانگاه شهرستان نیز براساس تعداد افراد شاغل در گروه‌هایی که مشخص شده قرار می‌گیرند و براساس ضریب تعیین شده موظف به پرداخت هزینه‌ها هستند، گفت: در حال حاضر بحث بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی مهم‌ترین مشکل این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با شبکه بهداشت مقرر شده زباله‌های عفونی در مدت دو ماه پس از جمع‌آوری در بیمارستان به صورت رایگان بی‌خطرسازی شود تا نسبت به اقدامات و تأمین هزینه‌های آن نیز گامی برداشته شود.