جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

تولیت آستان قدس رضوی: حرم مطهر رضوی در ماه رمضان پایگاه فعالیت‌های خیرخواهانه خدام شود - نمایشگر محتوای خبر

 

 

تولیت آستان قدس رضوی: حرم مطهر رضوی در ماه رمضان پایگاه فعالیت‌های خیرخواهانه خدام شود

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در راستای تحقق رزمایش خدمت مؤمنانه مورد خطاب رهبر معظم انقلاب، رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برای انجام امور خداپسندانه در طول ماه مبارک رمضان، به خدام سپرده می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت‎الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در جلسه دیدار با خادمان فعال در امور خیریه که در تالار ولایت بارگاه منور حضرت رضا (ع) انجام شد، با بیان پیشنهادی به جمع خیّران حاضر در جلسه، گفت: تلاش آستان قدس رضوی این است که ذکر خدا در خانه امام معصوم سلام الله علیه تعطیل نشود، لذا پیشنهاد می‌کنم مدیریت رواق امام خمینی (ره) را در طول ۳۰ روز ماه رمضان در اختیار بگیرید و با حمایت این آستان مقدس، هر کار خیری را که صلاح می‎دانید در این مکان نورانی سروسامان دهید.
او بهانه دعوت از جمع خیران را عمل به دستور رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: هر کدام از شما خادمان بارگاه منور امام رضا علیه‌السلام با مجموعه‌های مختلفی ارتباطاتی دارید که می‌توانید برای فرصت ماه مبارک رمضان و خدمت به مردم فکر و همراهی کنید.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: هر چند امسال راه عبادت و زیارت حضوری بسته شده، ولی دیگر راه‌ها برای عبادت و خشنودی قلب حضرت رضا (ع) باز است، امسال نمازها، مناجات‎ها، عبادات ما در حرم امام هشتم (ع) به این شکل اقامه خواهد.
حجت‎الاسلام والمسلمین مروی مشارکت خیران در امور خداپسندانه را توفیق بزرگ الهی برشمرد و بیان کرد: خدا به شما به عنوان خیّر منت گذاشته است؛ اگر دست یک نیازمند را می‌گیرید، اگر گره از کاری باز می‌کنید، آن را باید منت خدا بر خود بدانید.
او تصریح کرد: بعضا افراد متمکنی هستند که هیچ کس خیری از آن‌ها نمی‌بیند، اما در مقابل کسانی هستند که با وجود امکانات محدود، همه زندگی خود را وقف راه خیر کرده‎اند و این توفیق الهی است.
تولیت آستان قدس رضوی با یادآوری دشواری شرایط حاکم بر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مشاغل، تاکید کرد: گروهی از قبل فقیر و ناتوان بودند، اما عده‌ای آبرودار هستند و بعد از این وقوع شرایط کنونی فقیر شده‌اند، کارگر فصلی و روزمزد بودند و با تعطیلی صنوف و مشاغل از کار کردن و نان‌آوری مانده‌اند.
 
دعا و مناجات نباید تعطیل شود
حجت‎الاسلام والمسلمین مروی اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته در این ماه مبارک چه در حرم مطهر رضوی و چه مساجد حاشیه مشهد، سفره حضرت رضا (ع) پهن شده است، ولی امسال چه برای گستراندن این سفره و چه اقامه امور عبادی در حرم مطهر شرایط به گونه‌ای دیگر است.
او افزود: گرچه هر سال در ماه مبارک رمضان، مراسم مذهبی مختلفی با حضور زائران در رواق‌ها و صحن‌های بارگاه مطهر حضرت رضا (ع) برگزار می‌شد، ولی امسال از برگزاری چنین برنامه‌هایی مانند گذشته محروم هستیم، ولی با این وجود، مراسم و مناسک عبادی تعطیل نمی‌شود و به شکل دیگری انجام خواهد شد، دعا و مناجات نباید تعطیل شود، دعا و ذکر فقط اقامه نماز، خواندن قرآن و مفاتیح و گفتن تسبیح نیست؛ انجام دادن هر کار خیری ذکر خداست.    
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: شما خدام بارگاه حضرت رضا (ع)، در حقیقت خادمان زائران حضرت رضا علیه‌السلام هستید و حال که امکان خدمت به زوار در این مکان شریف وجود ندارد، اصل خدمت ادامه دارد.
حجت‎الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: دیگران را به کار خیر تشویق و راه خیر را برای آنان باز کنید. برای مشارکت‌کنندگان در امر خیر هم شرط و قید نگذارید و اجازه بدهید همه افراد با نگاه‌ها و سلایق مختلف در این کار بزرگ مشارکت کنند.
او تصریح کرد: اگر در حال حاضر تمکن مالی برای مشارکت در امور خیریه را ندارید، هر کاری از دست شما برمی‌آید، انجام دهید. اگر می‌توانید از آبرو و اعتبار یا از روابط خود برای کار خیر استفاده کنید. اگر یک راه بسته است، راه‌های دیگری برای امور خداپسندانه پیدا کنید.