Skip to Content

تئاتر خصوصی در مشهد نیازمند حمایت‌های دولتی است‌

تئاتر خصوصی در مشهد نیازمند حمایت‌های دولتی است‌

کارگردان مشهدی تئاتر گفت: تئاتر خصوصی به معنای کنار کشیدن دولت از حمایت تئاتر نیست و تئاتر خصوصی نیاز دارد تا دولت و ارگان‌های دولتی از آن حمایت کنند.

علیرضا ضیاچمنی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار کرد: نمایشنامه ادامه داره در ابتدا سوژه‌ای یک خطی بود که دو سال پیش به ذهنم خطور کرد  و در طول زمان و به مرور به نمایشناه‌ای بلند تبدیل شد.

وی افزود: در اجرای نمایش ادامه داره این بازیگران بودند که با نقش‌آفرینی و هنرنمایی خود و خلاقیتی که در نحوه اجرای کار داشتند این نمایش را به درجه‌ای رساندند که بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

ضیا چمنی خاطرنشان کرد: خلاقیت بازیگران در حین نمایش این تئاتر را کامل‌تر کرد و اعتقاد دارم که هر کدام از بازیگران که عوض می‌شدند کلیت کار عوض می‌شد و خلاقیت بازیگران بخش مهمی از این نمایش است.

وی عنوان کرد: روند پیشرفت نمایش به گونه‌ای بود که خصلتی کارگاهی پیدا کرد و در تولید این تئاتر تلاشم این بود که صدا بتواند در آن تأثیرگذار باشد و این عالم سبب شد که از دوبلرها در نمایش استفاده کنم.

این کارگردان تئاتر افزود: آنچه در نمایش ادامه داره مورد تأکید قرار گرفته و عموم مخاطبان متوجه آن می‌شوند استفاده از عنصر صدا در نمایش است که به طور آگاهانه در نظر گرفته شده است.

ضیا چمنی با بیان این که این نمایش از ابتدای آذر ماه همه شب از ساعت 19 در سالن نمایش شمایل واقع در خیابان سناباد مشهد مقدس اجرا می‌شود تأکید کرد: در نمایش ادامه داره محتوا برای مخاطب تفسیر نمی‌شود و ما هیچ محدودیتی برای درک مخاطب نگذاشته‌ایم و پس از این چند اجرا گاه مخاطبان ما از وجوهی در نمایش صحبت کرده‌اند که مورد منظور ما نبوده است.

وی با اشاره به این که تمرینات این نمایش از سه ماه پیش آغاز شده است، گفت: این نمایش در جشنواره تئاتر منطقه‌ای امسال شرکت کرد و جوایز بسیار ارزنده‌ای را به خود اختصاص داد که متأسفانه این جوایز با وجود تعلق گرفتن به بازیگران و کارگردان آن هنوز به آن‌ها داده نشده است و ما نمی‌دنیم دلیل آن چیست.

‌این کارگردان ‌تئاتر با اشاره به این که تئاتر خصوصی نمی‌تواند درآمدزار باشد عنوان کرد: تئاتر خصوصی‌ هم اگر می‌خواهد رشد کند باید درآمدزا باشد و به دلیلی محدودیت‌هایی که تئاتر نسبت به سایر هنرها در برگشت سرمایه دارد این حمایت‌ها از سوی ارگان‌های دولتی و متولیان فرهنگی است که می‌تواند چراغ تئاتر را روشن نگه‌دارد و تئاتر خصوصی به معنای کنار کشیدن دولت از فعالیت‌های هنرمندان این حوزه نیست.