Skip to Content

تئاتر مشهد مخاطبان ثابت خود را پیدا کرده است

تئاتر مشهد مخاطبان ثابت خود را پیدا کرده است

کارگردان تئاتر مشهد گفت: در حال حاضر باید عنوان کرد که تئاتر مشهد مخاطبان ثابت خود را پیدا کرده است.

علیرضا ضیا چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: تئاتر مشهد نیاز به نمایش‌هایی در موضوعات مختلف دارد، تعدادی مخاطبان کارهای طنز هستند و تعدادی به کارهای درام و با موضوعات اجتماعی علاقه‌مندند و یک تئاتر خوب و کامل آن است که تمامی این انواع را در خود داشته باشد.

ضیاء چمنی عنوان کرد: بیشتر تئاترهایی که در مشهد اجرا می‌شود کارهایی است که پیش از آن در جشنواره‌ها شرکت کرده‌اند و از همین جهت به لحاظ موضوعی گاه دچار تکرار می‌شوند و می‌بینیم که با یک موضوع چند نمایش اجرا می‌شود، این وضعیت تنوع تئاتر در مشهد را کاهش می‌دهد.

وی افزود: تئاتر‌های مشهد بیشتر به موضوعات جشنواره‌ها تعلق دارد و آن تئاتر خصوصی که موضوع آن خارج از هرگونه جشنواره‌ای باشد از آنجا که نیازمند بودجه‌های مستقل و مجزا است کمتر تولید می‌شود.

ضیا چمنی با تأکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی در حوزه تئاتر خاطرنشان کرد: معتقد به این هستم که اگر اطلاع‌رسانی درست و به موقع انجام شود تئاتر در مشهد مخاطبان بسیاری دارد که به این هنر روی می‌آورند و برای تماشای یک نمایش وقت می‌گذارند.

وی تصریح کرد: تبلیغات محیطی برای تئاتر از جمله اقداماتی است که می‌تواند در اطلاع‌رسانی به موقع و درست موثر باشد که متأسفانه این عامل تا اندازه‌ای وقت‌گیر و بلند مدت است که هنرمندان را از پیگیری منصرف می‌کند، در این زمینه شهرداری باید مساعدت‌های بیشتری با هنرمندان تئاتر داشته باشد.

این کارگردان مشهدی تئاتر عنوان کرد: به نظرم امروز مخاطبان تئاتر بسیار نسبت به گذشته فرق کرده‌اند و به نظرم امروز مشهد شاهد شکل گیری مخاطبان ثابت تئاتر است که خود پیگیر اجراهای این شهر هستند و تعداد این مخاطبان می‌تواند با اطلاع‌رسانی بیشتر در آینده افزوده شود.

ضیا چمنی گفت: متأسفانه با وجود پیشینه غنی و خوبی که تئاتر خراسان دارد هنوز بخش عمده‌ای از مردم این استان نمی‌دانند که مشهد و شهرستان‌های دیگر این استان تئاتر دارند و شدت جریان تا اندازه‌ای است که عده‌ای نمی‌دانند در مشهد تئاتر هم اجرا می‌شود.