Skip to Content

جامعه باید برای جمعیت 15 درصدی ناتوانان مناسب‌سازی شود

جامعه باید برای جمعیت 15 درصدی ناتوانان مناسب‌سازی شود

 مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه 15 درصد جمعیت جامعه را افراد ناتوان تشکیل می‌دهند، گفت: باید مناسب‌سازی به منظور عبور و مرور تمام این افراد صورت گیرد نه فقط جمعیت چهار درصدی معلولان.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر تهمینه شکیب امروز 11 آذر ماه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی معلولان در محل اداره کل بهزیستی استان برگزار شد، شعار روز جهانی معلولان امسال را توسعه حقوق بشر برای همه در جهت ایجاد محیط‌های حرفه‌ای و توانمندساز و در جهت توسعه پایدار اعلام کرد.

وی با اعتقاد بر اینکه باید روح جامعه آماده مناسب‌سازی برای حضور معلولان در سطح شهر شود، خاطرنشان کرد: استان ما تلاش بسیاری در این جهت کرده لذا باید این نگرش برای مسوولان ایجاد شود که مناسب‌سازی معابر فقط یک هزینه نزد آنان نیست بلکه یک نگرش است که باید منجر به رفتار و عمل شود.

شکیب با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با شهرداری و استانداری تصریح کرد: تیمی به منظور نظارت در موضوع مناسب‌سازی معابر قرار داده شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در خصوص استخدام افراد ناتوان در مشاغل عنوان کرد: سال گذشته سه درصد از سوی استانداری که شامل 46 نفر بودند استخدام شدند اما ما به دنبال این هستیم که در آزمون های استخدامی میان معلولان رقابت باشد نه میان افراد سالم و معلول.

وی خاطرنشان کرد: با سازمان یونیدو با هدف ایجاد شغل تفاهمی صورت گرفته است، یکی از قطب‌های تولید کفش حدود چند هزار نفر نیروی کار می‌خواهد؛ به دنبال فضایی هستیم که بتوانیم افراد معلول را در این‌گونه مشاغل استخدام کنیم.

شکیب اضافه کرد: گاهی معلولان ما در دانشگاه رتبه اول را کسب می‌کنند اما زمانی که می‌خواهند استخدام شوند نمی‌توانند به کار گرفته شوند در حالی که در برخی از کشورها وزیر یک وزارتخانه فردی نابینا بوده است به همین منظور برای اجرای قانون معلولان باید نگرش خاص نیز وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: نگهداری از دختران و زنان فراری یا فرزندان بی‌سرپرست و ... حتماً باید با حکم قضایی انجام شود در غیر این صورت ما هیچ تعهدی نداریم.