Skip to Content

جذب 130هزار برگ سند تاريخي در مرکز اسناد آستان قدس

جذب 130هزار برگ سند تاريخي در مرکز اسناد آستان قدس

130هزار برگ سند تاریخی از فرامین، احکام و ارقام، دوره ایلخانی تا قاجاریه در مرکز اسناد آستان قدس رضوی جذب شد .
مدیر امور اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امروز گفت : از مجموع این 130 هزار برگ سند تاریخی و اسناد دیوانی دوره ایلخانی تا پایان دوره قاجاریه، 50 هزار برگ با ارزش شامل فرامین و احکام و ارقام دیوانی و نیز تعداد 2 هزار و 115قطعه عکس نفیس و منحصر به فرد از رجال و شخصیت ها، اماکن متبرکه رضوی و وقایع و رویدادهای تاریخی متعلق به دوره قاجار خریداری شده است.
دکتر ابوالفضل حسن‌آبادی افزود : تعداد 58 هزار برگ و هزار و 796 قطعه عکس با ارزش نیز بصورت فایل دیجیتالی و به صورت اهداء جذب مرکز اسناد آستان قدس رضوی شد.
حسن آبادی افزود: با جذب این مجموعه بی نظیر و منحصر به فرد از فرامین، احکام و اسناد تشکیلات دیوانی و اسناد مردمی دوره های مختلف از دوره سلجوقی، ابتدای قرن ششم قمری (سال 514) تا پایان دوره قاجار، قدمت اسناد تاریخی مرکز اسناد آستان قدس رضوی به قرن هفتم قمری رسیده است.
او گفت: با هدف حفاظت از مجموعه اسناد تاریخی آستان قدس رضوی که به عنوان بخشی از هویت و حافظه ملی و اسلامی و از منابع مهم پژوهشی در زمینه‌ های تاریخی به شمار می‌ رود تاکنون مجموعه‌ ای افزون بر سه میلیون برگ سند تاریخی دوره ایلخانی تا پهلوی اول دیجیتال سازی شده است.
مدیر امور اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: اسناد دیجیتال سازی شده شامل اسناد منحصر به فردی از اماکن متبرکه رضوی، خانواده‌ های بزرگی مانند اعلم، شاهوردی‌ خان، ملک، بزرگ‌نیا و سید جلال تهرانی، اسناد تاریخی خراسان و شهر مشهد است .
حسن‌آبادی افزود: دسترس پذیری آسان محققان، اسناد پژوهان و متخصصان به نسخه رقومی(دیجیتالی) از مزایای دیجیتال‌ سازی اسناد است و این سازمان با هدف حفاظت از میراث مکتوب بشری آمادگی دارد تا اسناد تاریخی مراکز فرهنگی و مجموعه های شخصی را در محل دیجیتال‌ سازی کند.
امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی، در 2 محورِ اسناد و مطبوعات، با در اختیار داشتن شمار زیادی از اسناد و مطبوعات نادر، از غنی‌ترین مجموعه‌ های کشور در این حوزه به شمار می‌آید.