Skip to Content

جرقه های انقلاب

Loading the player...

 

یکی از قیام‏های ‏خونین مردم مسلمان ایران به رهبری مراجع تقلید در قرن معاصر، که نقطه عطفی درتاریخ قیام‏های اسلامی در تاریخ صد ساله اخیر است، قیام مردم مسلمان در مسجد گوهرشاد، در کنار مرقد مطهر حضرت امام رضا علیه ‏السلام بر ضد دیکتاتوری ‏رضاخان، و کشف حجاب او است.

هنگامی که رضاخان کشف حجاب اجباری را به اجرا گذاشت، علمای وقت از هر سوی ‏کشور، اعتراض شدید خود را اعلام داشتند، از جمله مراجع و علمای برجسته مشهد مقدس در آن وقت در بیت آیة ‏الله ‏العظمی سید یونس اردبیلی(ره) اجتماع کردند و اعتراض شدید خود را طی تلگرافی به ‏رضاخان ابلاغ نمودند، این تلگراف با امضای 31 نفر از علمای برجسته مشهد مزین ‏شده بود.

صبح جمعه 20 تیر سال 1314، قزّاقان رضاخان برای متفرق ساختن مردم وارد عمل شدند و بی‏ محابا به روی مردم تیراندازی کردند و در این ماجرا، حدود یک صد نفر کشته و زخمی شدند. اما مردم متفرق نگشتند و مقاومت کردندحضرت امام خمینی، منادی بزرگ مبارزه با استعمار و فرهنگ منحط آن، در گفتارخود به طور مکرر دیکتاتوری رضاخان و کشتار عمومی گوهرشاد را یادآوری کرده، ومردم مسلمان را به نهی از منکر و مبارزه و مقاومت در برابر استعمارگران ومزدوران روسیاه آن‏ها فرا می ‏خواند.

سالها بعد و در سالروز واقعه کشف حجاب در سال 1353 هجری شمسی، راهپیمایی زنان مشهدی بر ضد قانون کشف حجاب،، جرقه های انقلاب در مشهد را رقم زد.

مستند جرقه های  انقلاب  به منظور  پاسداشت  راهپیمایی  زنان مسلمان مشهدی در سال 53 بر ضد قانون کشف حجاب  توسط    حجت احمدی زر در یک قسمت 20 دقیقه ای  برای  سیمای خراسان رضوی تهیه شده است.

مستند تاریخی  جرقه های انقلاب با استفاده از عکسهای آرشیوی و  گفتگو  با بانوان حاضر در راهپیمایی سال 53  این واقعه را روایت میکند  و در آن گفته می شود که این راهپیمایی که در سالروز کشف حجاب رضاخانی توسط بانوان مشهدی صورت گرفت،  منجر به دستگیری تعدادی از زنان انقلابی می شود . 

سال تولید: 1395

تهـــــيه كنـــنده: حجت احمدي زر

مــــدير تـــوليـد: رشيد حاجتمند

تصــــويربـــردار:  مصطفي رحماني

گوینده گفتار متن:  محمد حسین محمودیان

نــويـــسنـــده: علیرضا اشرفی نسب و ایوب خورسندی

 هماهنگي و برنامه: فرزين جيراني

 راویکورش علیانی