Skip to Content

جشنهای دهه کرامت بسترساز الگوی زندگی رضوی است

جشنهای دهه کرامت بسترساز الگوی زندگی رضوی است

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، ˈسعید عبدالحسینیˈ در جلسه ستاد دائمی جشن های دهه کرامت گفت: نکته مهم در برگزاری جشن های دهه کرامت این است که نباید برای جذب مخاطب و ارائه الگوی زندگی اهل بیت (ع)، سیره آن پیشوایان و بزرگواران مورد غفلت قرار گیرد.

وی بیان کرد: در برگزاری جشن ها، رعایت موازین اسلامی و ملاحظات شیعی، قطعا باید مدنظر قرار گیرد و نباید به بهانه جذب مخاطب از حوزه معارف غنی و ناب دینی عدول نمود.

وی افزود: آستان قدس رضوی نیز در تمام شرایط، رعایت شعائر اسلامی و رفتار دینی با پیروان تمام مذاهب را از اولویت های خود می داند لذا همه برنامه های جشن های میلاد باید بر اساس و منطبق با سیره و الگوی زندگی اهل بیت (ع) باشد.

وی با اشاره به اهمیت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درباره خدمات آستان قدس رضوی اظهار کرد: در فضای ناسالم هجمه و تبلیغات سوء علیه شیعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تنویر و آگاهی بخشیدن به جامعه از خدماتی که در نظام مقدس اسلامی و با مدیریت توانمند اسلامی به ثمر رسیده، اولویتی است که باید با تمام توان در جهت تحقق آن گام برداشت.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: سیاست اصلی این آستان مقدس، شناساندن و ارائه الگوی رفتاری، سبک زندگی و سیره ائمه معصومین (ع) بویژه حضرت امام رضا (ع) است.

عبدالحسینی ارائه الگوی عملی از زندگی ائمه اطهار (ع) را خط مشی اصلی و سیاست خطیر آستان قدس رضوی دانست و عنوان کرد: بدون شک، غنی ترین و مؤثرترین راهکارهای سعادت بشری، در الگوی زندگی اسلامی تعبیه و گنجانده شده که مصداق بارز و عملی آن در گفتار و سیره ائمه اطهار (ع) تجلی یافته است.

وی گفت: بر اساس تاکیدات تولیت عظمای آستان قدس رضوی، تلاش در جهت شناساندن هرچه بیشتر و ارائه و آموزش روش های دستیابی به این الگوی زندگی، اصلی ترین رسالت آستان قدس رضوی به شمار می رود و در این راه مجریان و دست اندرکاران این آستان خطیرترین وظیفه را بر دوش احساس می نمایند.

وی خاطرنشان کرد: آن وظیفه سترگی که امروز بر دوش ماست، فراهم نمودن بستر و شرایط لازم به منظور منطبق نمودن رفتار، کردار و عملکرد همگان با الگوهای ناب اسلامی و رضوی است.

عبدالحسینی تاکید کرد: باید برای پیاده سازی الگو و سبک زندگی اسلامی در زمینه ها و جنبه های گوناگون زندگی فردی و اجتماعی، راهکار مناسب ارائه دهیم به گونه ای که دیگر کسی در جامعه اسلامی برای رفع معضلات و مشکلات زندگی خود به دنبال پیروی از الگوی غیر دینی نباشد و این مسئولیت مهم برعهده تمام متولیان فرهنگی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه تبیین و انطباق سیره اهل بیت (ع) با موضوعات جاری زندگی، نیاز امروز مردم جامعه است، گفت: برای عموم مردم جامعه اسلامی، که مخاطب اصلی فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی به شمار می آیند، ارائه الگویی شفاف و عملی از سبک زندگی اسلامی، رسالت ما در آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود، بهره گیری از ابزارهای نوین، بویژه تولید فیلم های دینی و پویانمایی های فاخر را در جهت نشر معارف اسلامی بسیار مفید ارزیابی کرد.

عبدالحسینی گفت: رسانه های نوین و دیداری به دلیل تاثیرگذاری بر اندیشه انسان، ابرازهایی مفید در راستای نشر سبک زندگی اهل بیت (ع) به شمار می آید که باید به آنها توجه ویژه و بیشتر شود و در این خصوص، وظیفه رسانه ها بالاخص رسانه ملی بسیار حائز اهمیت است که آستان قدس رضوی نیز در این مسیر، آمادگی همکاری و تعامل لازم را دارد.

وی افزود: لطافت، نرمش و مهربانی، از جمله ویژگی های رفتاری اهل بیت (ع) بوده و این اصلی است که همواره باید در برنامه های فرهنگی مدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به ویژه برنامه های پیش بینی شده از سوی آستان قدس رضوی برای جشن های دهه کرامت گفت: برنامه هایی که در این زمینه پیش بینی شده، مفید، تاثیر گذار و قابل توجه است، به ویژه برنامه اعزام خادمین بارگاه منور رضوی به نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور که حضور آنان در جمع مردم خالق لحظات ناب معنوی خواهد بود.

وی با اشاره به دستاوردهای آستان قدس رضوی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، عنوان کرد: آستان قدس رضوی در بخش های مختلف فرهنگی، تبلیغاتی، پژوهشی، درمانی و دانشگاهی دستاوردهای بسیار ارزشمند، برجسته و ماندگار داشته که بسیاری از آنها نه تنها در کشور بلکه در منطقه خاورمیانه بی نظیر است.

عبدالحسینی افزود: شناساندن و معرفی این موفقیت ها که در سایه عنایت امام هشتم (ع) و با یک مدیریت عالمانه اسلامی به دست آمده، از اولویت های کاری دست اندرکاران و مورد انتظار از صاحبان فرهنگ، اندیشه و اصحاب قلم و رسانه است.