Skip to Content

حجم صادرات فولاد خراسان رضوی کاهش یافته است

حجم صادرات فولاد خراسان رضوی کاهش یافته است

عضو اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر حجم صادرات فولاد خراسان رضوی کاهش یافته است. 

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، با بیان اینکه صادرات در ایران به باور، ضرورت و نیاز تبدیل نشده است اظهار داشت: هنوز نپذیرفته‌ایم که راه توسعه و اشتغال از مسیر صادرات بایستی طی شود.

وی با بیان اینکه راه پیشرفت و توسعه و اشتغال کشور از مسیر صادرات و به ویژه صادرات تولیدمحور می‌گذرد گفت: برای تحقق این مهم، امور مربوط به حمل و نقل و گمرک باید تسهیل شود و در چنین شرایطی بهره بانکی بالا و مالیات از صادرکننده درخواست نمی‌شود.

روشنک شعار حمایت از صادرات را توخالی دانست و تصریح کرد:در سال گذشته سهم صادرات استان به افغانستان با پیش بینی‌ها همخوانی نداشته و به سهم ایده‌آل و مورد هدف صادرات در سال جاری نیز نمی‌رسیم.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد خاطرنشان کرد: اگر مسئولان کشور و مردم به این باور برسند که برای کسب درآمد ارزی باید از مسیر صادرات حرکت کرد تا بتوان اشتغال ایجاد کرد، مشکلات کشور حل می‌شود.

روشنک با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید در سطح گسترده موضوع ایجاد باور مبنی بر توسعه و اشتغال از راه صادرات را مطرح کنند،گفت: در گذشته تولید، هدف توسعه اشتغال بود چرا که کشور مجبور بود برای پاسخگویی به نیاز خود تولید را افزایش دهد و از واردات جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه کشور از نظر کمی نیازی به واردات بسیاری از کالاها را ندارد افزود: در شرایط کنونی محصولاتی که تولید شده است بازاری برای فروش ندارد و بازار کشور برای این تولیدات کوچک شده است.

روشنک اظهار داشت: بخش‌هایی از کشور از قبیل صنعت، معدن،کشاورزی و بخش‌های دیگر تولید با 40 تا 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند و این ظرفیت را با افزایش صادرات می‌توان به 100 درصد رساند.

عضو اتاق بازرگانی ایران صادرات را نیاز تولید دانست و گفت: تا زمانی که صادرات انجام نشود بخش تولید غیرفعال می‌ماند چرا که بازار و جایگاهی برای فروش ندارد.

روشنک سیمان، رب گوجه فرنگی،کنسروجات، زعفران و پسته را از جمله کالاهای صادراتی استان اعلام کرد و افزود: فولاد نیز از مهمترین کالاهای صادراتی خراسان رضوی محسوب می‌شود که میزان صادرات آن کاهش یافته است.