رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

حرم مطهر رضوی سیاه پوش شد - محتوای خبر

 

 

متن خبر

حرم مطهر رضوی سیاه پوش شد

همزمان با فرا رسیدن ماه محرم الحرام پرچم گنبد حرم رضوی در مراسمی با عنوان «اذن عزا» سیاه پوش شد .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، این مراسم که به نشانه اعلام آغاز ماه محرم و شروع ویژه برنامه‌های عزاداری سالار آغاز آیین تعویض پرچم گنبد حرم رضوی همزمان با آغاز ماه محرمشهیدان در حرم مطهر رضوی برگزار شد ، با قرائت صلوات خاصه، مرثیه‌سرایی مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت (ع)، عزاداری و سخنرانی ادامه پیدا  کرد.

همزمان با این مراسم هیئات‌های مذهبی خراسان رضوی از چهار سمت حرم مطهر رضوی به سمت حرم مطهر رضوی حرکت کردند و با تجمع در صحن انقلاب در این مراسم شرک کردند.
هیئات‌های مذهبی خراسان رضوی از هیئت مهدیه مشهد در خیابان امام رضا (ع) - هیئت بیت الصادق در خیابان طبرسی -هیئت موسی بن جعفر در بالا خیابان- و حسینیه سربازان حسینی به حرم مطهر رضوی مسیر مشرف شده اند و اذن عزا می‌گیرند.

همچنین بر اساس سنت هر ساله، صبح نخستين روز از ماه محرم، خادمان حرم مطهر رضوي در رواق دارالحكمه جمع شده و پس از تلاوت قرآن كريم و مرثيه‌سرايي مداحان، به سمت گلدسته‌هاي حرم ملكوتي امام هشتم(ع) حركت کرده و متن صلات را که مشتمل بر بندهایی از ‌اشعار محتشم کاشانی است، قرائت کرده و به عزاداری و سوگواری می‌پردازند.

 این پرچم تا سوم ربیع (سه روز پس از شهادت امام رضا (ع)) بر بالای بارگاه منور رضوی برافراشته خواهد بود.